خانه / پزشکی و سلامت / رژیم غذایی / شیر سوسک این نوشیدنی مغذی درسبد غذای ایندگانی بانسل گرسنه قرار میگیرد

شیر سوسک این نوشیدنی مغذی درسبد غذای ایندگانی بانسل گرسنه قرار میگیرد

شیرسوسک درسبد غذایشیر سوسک درسبدغذای ایندگانی بانسل گرسنه قرار میگیرد

شیر سوسک شاید در نگاه اول اصلا ترکیب مناسبی نباشد، اما پروتئین‌های موجود در شیر نوعی سوسک شاید بتواند به گرسنگی در جهان پایان دهد. به نظر می‌رسد ارزش‌اش را دارد که شیر سوسک  درسبد غذای ایندگان قرار گیرد.پس باید بیشتر راجبش فکر کرد.

شیر سوسک این قابلیت را دارد که به عنوان ماده مغذی مردم جهان در آینده به کار گرفته شود. سوسکها یکی از حشراتی هستند که همه افراد از آن متنفر هستند و با وجود آن مشکل دارند. وجود سوسک در منزل یکی از مشکلات اصلی ساکنان منزل است. سوسکهای منازل یا به اصطلاح علمی تر سوسری ها مانند خیلی از موجودات زنده دیگر اقسام متعددی دارند .

این حقیقت که حشرات می‌توانند شیر تولید کنند خود به اندازه کافی هیجان‌انگیز است، اما چیزی که محققان را به وجود می‌آورد این نکته است که مقدار انرژی موجود در یکی از این کریستال‌های پروتئینی، بیش از سه برابر مقدار معادل در شیر بوفالو است (شیر بوفالو نسبت به شیر گاوهای معمولی کالری بیشتری دارد).

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان در سال ۲۰۱۶ یک کریستال پروتئینی را در بخش میانه روده سوسک سکانس کردند. این پروئین بیش از چهار برابر شیر گاو مغذی است و محققان گمان می‌کنند که یکی از مواد غذایی کلیدی برای جمعیت‌های انسانی در آینده باشد.

سابرامانیان راماسوامی (Subramanian Ramaswamy) رهبر این پروژه می‌گوید:این شیر به صورت تایم ریلیز (time-released) است. اگر به غذایی نیاز دارید که مقدار زیادی کالری داشته باشد، پروتئیت‌های شیر سوسک دقیقا همان چیزی است که دنبال می‌گردید. یک غذای کامل!

این ماده غذایی اشتها را کاهش می دهد
بخوانید

به ظاهر هیچ‌ سوسکی نمی‌آید که بتوانند شیر تولید کند! دیپلوپترا پانکتیت (Diploptera punctate) تنها گونه شناخته شده سوسک است که به بچه‌های خود شیر می‌دهد. سوسک ماده‌ی این گونه، برای تغذیه فرزندان خود نوعی شیر حاوی کریستال‌های پروتئینی خاص تولید می‌کند.

سانکاری بنارجی (Sanchari Banerjee)، یک از اعضای این تیم درمصاحبه‌ای با روزنامه تایمز آو ایندیا در سال ۲۰۱۶ گفتاین کریستال‌های شبیه یک غذای کامل هستند. پروتئین، چربی و قند در آنها یافت می‌شود. اگر به توالی‌های این پروتئین نگاه کنید، آنها همه آمینواسید‌های ضروری را دار می‌باشند. نه تنها شیر خودش منبع متراکمی از کالری‌ها و مواد مغذی است، بلکه پس از مدتی در بدن مقدار بیشتری نیز ماده مغذی آزاد می‌کند.

حتما باید به این مورد توجه کنید که این منبع غذایی متراکم از پروتئین به طور حتم به درد افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند، نمی‌خورد.اما برای کسانی که درصددند مقدار کافی کالری را در طول روز دریافت کنند، اوضاع متفاوت است. پروتئین‌های شیر سوسک راه ساده و آسانی برای بدست آوردن کالری و مواد مغذی مورد نیاز است. راماسوامی می‌گوید:این مواد خیلی پایدار هستند و می‌توانند مکمل پروتئینی فوق‌العاده‌ای باشند.

والبته باید بگوییم که ما نیز ۱۰۰ درصد نسبت به قراردادن شیرسوسک درسبدغذا قانع نشدیم، اما اگر این شیر بتواند در رفع معضل بزرگی به نام کمبود غذا در جهان به کمک‌مان بیاید، چرا که نه؟ باید با آن کنار بیاییم و آن را بپذیریم. نتایج این تحقیق در مجله انجمن بین‌المللی کریستالوگرافی ( IUCrJ) به چاپ رسیده است.

درباره شیدا پژوهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.