خانه / خبر news / جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی سقز

جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی سقز

نگاهی به جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی شهرستان سقز

تئاتر از دیرباز تا کنون روح زنده ی تاریخ بوده است. این هنر عظیم _که اتفاقا این روزها طرفدارانی رو به افزایش نیز دارد_ همیشه تجلی گر زبان، آداب و رسوم، فرهنگ و قدمت ملل گوناگون بوده به طوری که قدمت تئاتر را به زمان روم باستان نسبت داده اند. از همان زمان تا کنون از تئاتر برای نشان دادن وقایعی که در طول تاریخ بر مردم هر قوم گذشته است استفاده می شود، به زبان ساده تر “تئاتر همان بازسازی واقعت است.”

از آن جایی که تئاتر هر ملت باید بیانگر تاریخ، زبان و سنت های آن ملت باشد، به همت جمعی از هنرمندان و هنر دوستان، جشنواره ی تئاتر کردی/کوردی اولین بار در شهرستان سقز با هدف شناساندن تاریخ و فرهنگ کوردستان برگزار شد، جشنواره ایی که از آن زمان تا کنون به جشن هنر کردستان معروف گشته است و هر ساله با حضور جمع کثیری از گروه های نمایشی، از هر جا و با هر لهجه و گویش کوردی برگزار می شود.

پانزدهمین جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی شهرستان سقز

با برپایی جلسه ایی در تیر ماه سال جاری با حضور تمامی مدیران و مسئولان مرتبط، عملا پانزدهمین دوره از این جشنواره آغاز شد که به موجب آن جناب آقای دکتر قطب الدین صادقی به عنوان دبیر پانزدهمین جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی شهرستان سقز و جناب آقای اسماعیل پاشایی به عنوان دبیر اجرایی در جشنواره منصوب گشتند.

پانزدهمین جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی شهرستان سقز
انتصاب دکتر صادقی توسط جناب قلعه شاخانی، رئیس کل اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان

در طی جلسات هم اندیشی با نقل قول از سخنان دکتر صادقی: “تئاتر کردی باید متجلی روح و فرهنگ کردی باشد لذا پانزدهمین دوره از این جشنواره از دوره ی رقابتی خارج می شود تا موجب تقویت روحیه ی ملی، صلح جهانی، تفاهم، آشتی و… شود. هدف از برگزاری فستیوال ها باید در راستای اهداف فوق باشند نه ایجاد نفرت، کینه و تفرقه. در نهایت این به عنوان یک گفتمان مدرن فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است و به هرکدام از گروه های راه یافته به جشنواره مبلغی به عنوان کمک هزینه اهدا خواهد شد.”

در محل کار؛ درباره این موضوعات صحبت نکنید
بخوانید

ایشان با اشاره به برگزار کارگاه های آموزشی تئاتری در خلال این جشنواره، یکی از برنامه های این دوره را تقویت بعد آموزشی، تحلیلی و نقد آثار به شیوه ی علمی و تخصصی بیان کردند.

هم چنین در پایان سخنانشان خاطرنشان کردند که ۲ اثر برگزیده بعد از ارزیابی های لازم علاوه بر دریافت کمک هزینه ی سه الی پنج میلیون تومانی و اجرا در تمامی شهرستان های استان کردستان، به جشنواره ی فجر نیز راه خواهند یافت!

مهلت ارسال نمایشنامه به دبیر خانه ی جشنواره تا تاریخ پنجم شهریور تمدید گشته و جشنواره در نیمه ی دوم آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

فراخوان شرکت در جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی شهرستان سقز نیز در زیر آمده است، برای مشاهده کلیک کنید.

فراخوان_پانزدهمین_جشنواره_بین_المللی_تئاترکوردی_سقز

جشنواره ی بین المللی تئاتر کوردی شهرستان سقز

درباره لادن محمدی

می بینم، می شنوم، می اندیشم، می نویسم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.