هزینه نذری دادن به هیئت 100نفره با وجود اقتصاد کنونی چقدر میشود؟

هزینه نذری دادن به هیئت 100نفره با وجود اقتصاد کنونیهزینه نذری

با شروع ماه محرم بازار پخت نذری در میان هیئت‌ها داغ می‌شود و افراد برای ادا کردن نذر خود در این روزهای اقدام به پخت غذا می‌کنند.ویکی از دغدغه های اصلی هزینه نذری دادن است

هزینه نذری برای یک هیئت 100 نفره بسته به نوع غذا متغیر است که این غذاها از قیمه و قرمه سبزی گرفته تا آبگوشت وانواع پلو ها و … را شامل می‌شود.

حال برای درست کردن یک قیمه برای یک هیئت 100 نفره باید تمام هزینه‌ها از دیگ و اجاق گرفته تا برنج، گوشت و لپه را محاسبه کرد.

این در حالی است که برای اجاره دو عدد دیگ، اجاق گاز، کپسول و آبکش، و… وسایل مورد نیاز دیگر باید 330 هزار تومان هزینه نذری کرد.

به علاوه برای پخت یک قیمه برای 100 نفر باید حدود 2.5 کیلو لپه استفاده کرد که هرکیلو لپه 6 هزار و 800 تومان است که در مجموع باید 17 هزار تومان هزینه نذری کرد.

این در حالی است که برای 100 نفر باید 15 کیلو برنج استفاده کرد که هر کیلو برنج معادل 13 هزار تومان و جمعا باید 200 هزار تومان برای خرید برنج هزینه نذری  کرد.

در این میان نمی‌توان وجود گوشت گوسفندی را در خورشت نذری نادیده گرفت که باید برای 100 نفر 7.5 کیلو گرم گوشت استفاده کرد که حدود 300 هزار تومان می‌‎شود، در این میان باید برای خوش طعم کردن گوشت از ادویه‌های متفاوتی استفاده کرد که هزینه آن حدود 20 هزار تومان هزینه نذری می‌شود.

به علاوه در کنار نیازهای اساسی برای پخت یک قیمه نذری مواد دیگری چون سیب‌زمینی، پیاز و روغن را نمی‌توان نادیده گرفت که با یک حساب سر انگشتی هزینه دو حلب روغن، 5 کیلو سیب زمینی و 5 کیلو پیاز حدود 70 هزار تومان هزینه نذری است.

با این تفاسیر بعد از آماده شدن غذای نذری باید به سراغ قیمت ظروف یک‌بار مصرف رفت که هزینه 100 عدد ظرف و قاشق یکبار مصرف 14 هزار تومان هزینه نذری می‌شود.

براساس گزارش میزان، برای درست کردن غذای نذری برای هیأت 100 نفره باید در مجموع حدود یک میلیون تومان هزینه نذری کرد که با بالا رفتن تعداد نفرات هزینه آن نیز به نسبت افزایش خواهد یافت این اعداد و ارقام در حالی است که افراد خود مهارت آشپزی کردن را داشته باشند در غیر این صورت هزینه گرفتن آشپز نیز به سایر هزینه‌های تهیه یک غذای نذری اضافه می‌شود.

درباره شیدا پژوهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *