خانه / خبر news / گفتگو ی رضا رشید پور ورئیس جمهور که حاشیه های آن بر متن غلبه کرد.

گفتگو ی رضا رشید پور ورئیس جمهور که حاشیه های آن بر متن غلبه کرد.

گفتگو با رئیس جمهور

– آنچه می خوانید نگاهی کوتاه به گفتگو با رئیس جمهور  که حاشیه های آن بر متن غلبه کرداست خبرنگار این مصاحبه رشیدپور بود.

چند نظرسنجی از سوی خبرگزاری ها و حتی نظرسنجی توئیتری حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور نشان می دهد که بالغ بر ۷۰درصد پاسخگویان گفتگو با رئیس جمهورباحضور رضا رشیدپور را «ضعیف» عنوان کرده اند.؟

 با این وجودرشیدپور از فرصت گفتگو با رئیس جمهور به بهترین نحو استفاده کرد و برخلاف سایر مجریان که در میانه نطق روحانی سرفصل جدیدی برای ادامه مونولوگ او ارایه می‌کرد سعی کرد در قامت یک مجری تاک‌شو سوال هم بپرسد و با روحانی مخالفت کند . هرچند انتشار همزمان عکس‌ در خبرگزاری دولت و فیلم حضور روحانی در کنار ساختمانی در سرپل ذهاب بیانگر هماهنگی مجری با مصاحبه شونده در انجام چالش ها بود.

غیر اقناعی بودن و خارج از دغدغه‌های مردم سخن گفتن دو خصوصیت اصلی گفتگوی دیشب بود.  روحانی بیش از اینکه خود را در جایگاه پاسخگویی به ملت ببیند؛ تلاش داشت تا با نمایش دادن آرامش و اعتماد به نفس؛  نشان دهد اوضاع تحت کنترل است تا از این طریق فضای ملتهب شده کشور را آرام کند .

از نکات جالب گفتگو با ریس جمهور این بود که برای پاسخگویی به دغدغه ها و اولویت های اصلی مردم یعنی اشتغال ، تورم ، رکود ، گرانی ، سیاست خارجی، نتایج برجام ، تحریم های در راه و… فرصتی پیش نیامد! حال باید پرسید اگر  به اولویت های مهم اقتصاد و معیشت مردم پرداخته نشد، پس برنامه دیشب اصلا برای چه طراحی شده بود؟

دایره واژگان روحانی در پنج سال گذشته تقریباً دست نخورده باقی مانده است. حتی خیلی اوقات می توان پاسخ های او را حدس زد. «باید اینطور بشود»، «انتظار ما این است»، «باید امیدوار بود» و … بیشتر مناسب کمپین های تبلیغاتی است تا یک گفتگو که بیننده از آن انتظار Hrad Talk دارد و عملاً در حد تعارف باقی می ماند.

تاک شو روحانی در این گفتگو نیز مانند تمام سخنان او همراه بود با این جمله که تقصیر دولت قبل است بدون انکه متوجه باشد دولت قبل همان دولت یازدهم روحانی است تمام شد.

حسن روحانی به خاطر وضعیت کشور گریه کرد!!!
بخوانید

حسن روحانی درباره تحریم آمریکا علیه ایران و پیامدهای تحریم و برنامه های دولت برای مقابله با اعمال تحریم ها سخن گفت. و جز کلی‌گویی و وعده‌ و قول‌هایی مبنی بر آنکه برای حل مشکلات باید کارهایی صورت بگیرد و باید معضلات حل شود و باید …نکته جدیدی نداشت.

روحانی هرچند در درباره اعتراضات و اغتشاشات و زمینه‌های اجتماعی آن بیکاری، رکود، گرانی و… حرف خاصی نگفت ولی رشید‌پور قول‌هایی از او گرفت نظیر پایان پروژه مسکن مهر در پایان ۹۷ و تحویل تمامی واحد‌های مسکونی به متقاضییان. امری که پیشتر بارها و بارها قولش را داده بودند. در اخرین بار در آستانه انتخابات ریاست جمهوری وعده پایان آن تا پایان دولت یازدهم ( مرداد ۹۶) را داده بود. حالا باید دید باز هم بدقول می‌شود

کسی که امروز ادعای مذاکره دارد کسی است که بدون مذاکره از تعهدات بین المللی از(معاهده) پاریس و تجاری خارج شده و مخاطب این حرفها دولت ایران نیست که بخواهد جواب دهد آنها به ما خطاب نمی کنند در این مذاکره چون آنها از نتیجه مذاکره خارج شدند

روحانی گفت : آمریکا بدهکار ملت ایران است

رئیس دولت دوازدهم گفت:آمریکا بدهکار ملت ایران است و به خاطر مداخلات متعدد در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی است و هم بدهکاری اش را پرداخت کند ما همواره در تاریخ اهل مذاکره بودیم و هستیم.

رییس جمهوری اضافه کرد:ما یک دستاوردی داریم در برجام و آن قطعنامه ۲۲۳۱ است که این قطعنامه اولا قطعنامه های قبلی را ملغی می کند و همه کشورهای جهان را دعوت می کند که از برجام پشتیبانی کنندو در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان سند و پیمان بین المللی مستحکم است.

آمریکا می خواست برای بهبود نتیجه تحریم ایران تمام دنیا را وادار می کند به تحریم ایران ولی در این کار ناموفق بود یعنی هم اروپایی ها مخالفت کردند و روز دوشنبه امریکا می خواهد اولین قدم را بردارد. اروپائی ها در برابر امریکا ایستادگی کردند و قانون ممانعت از تحریم را اعلام کردند وگفتند هر شرکتی که با ایران کار می کند و اگر می خواهد حرف امریکا را قبول کند و ایران را تحریم کند اروپا آن را تحریم می کند.

آقای شهردار از حسن روحانی عصبانی است
بخوانید

اروپا امروز روبروی امریکا ایستاده است

وی اظهار داشت:به نظر من از نظر سیاسی اروپائی ها سنگ تمام گذاشتند یعنی موضع گیری کردندحرف زدندومقررات وضع کردند و به صراحت کار امریکا را غیرقابل قبول دانستند نه تنها آنها مابقی جهان هم به این صورت است .

ولی در مقام عمل باید برنامه ریزی کنند که چگونه می خواهند جبران کنند.ما امروز در جهان تنها نیستیم به جز چند کشور معدود، طرفدار ایران هستند ایران کشوری که در هر تعهدی که قابل اعتماد است می شناسند.

روحانی افزود:ما در این زمینه دراروپا از نزدیک مذاکره کردیم و با چین و روسیه مذاکره کردیم. همه این ها قولشان براین مبنا است که به تحریم اعتنا نخواهیم کرد. مشکل شرکت هایی است که تحت فشار امریکا تحت تاثیر قرار گیرند و بنابراین به نظر من منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم و جلسه ای در اواخر ماه اوت بنااست برگزار شود بین ایران و پنج کشور دیگر. مخصوصا با اتحادیه اروپا و در حاشیه اجلاس سازمان ملل در سطح وزرا قرار است صحبت شود.

وی اضافه کرد:در واقع اساس تحریم برمی گردد به سه ماه آینده که آمریکا می خواهد در نفت و بانک وارد عمل شود،و قولی که اروپا و چین و روسیه دادند این است که بتوانند ایستادگی کنند برای فروش نفت و هم روابط بانکی ما با دنیا حفظ شود.

در روابط خارجی منافع ملی مهم است

روحانی در پاسخ به اینکه سیاست های ارزی جز دغدغه های مردم است و نرخ ارز در ۴٫۵ سال دولت های شما از آهنگ قابل قبول برخوردار بود اما در اسفند و شروع امسال با التهابات مواجه شد، گفت: یک سری مشکلات و بیماری های اقتصادی داریم که مربوط به این دولت و دولت قبل هم نیست، برخی مربوط به قبل از انقلاب و برخی مربوط به بعد از انقلاب است و مشکلاتی که دربانکها وموسسات اعتباری ما هست .

پیروزی قاطع آلمان برابر اوکراین
بخوانید

رئیس جمهوری اضافه داشت: مشکل ارزی از کی شروع شد ودو عامل باعث این مسایل شد؛هر دو اینها در دی ماه پارسال آغاز شد؛ دیماه پارسال در پنج دی یک اعتراض هایی از یک شهر ایران شروع شد و به شهرهای دیگر سرایت کرد؛ بعضی معترض و بعضی دنبال اغتشاش بودند؛ هرچه بود این اغتشاش ها مهار شد و مردم احساس کردند که اگر اعتراض به حقی دارند عده ای دارند سوء استفاده می کنند .

التهابات ارز قابل کنترل بود

رییس جمهوری افزود: این التهاب قابل کنترل بود اگر همه با هم همکاری می کردند .یعنی خریدار ارز و فروشنده وصراف، بانک وارد کننده و صادرکننده. اگر همه با هم درکنار هم بودیم طرح می توانست موفقیت های خوبی داشته باشد .به مردم گفتیم هر چه می خواهید وارد کنید ارز به شما می دهیم با قیمت مناسب. البته قیمت ۴۲۰۰ تومانی که گفتیم بطور طبیعی بر مبنای تفاضل تورم افزایش پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: مسئله مهم این است صرافی ها از فردا می توانند در چارچوبی که بانک مرکزی به آنها اعلام می کند ارز را در اختیار متقاضیاقرار دهند.بااین وجودمصاحبه دیشب را باید پایان عمر باور مردم نسبت به گفتار درمانی دولت دانست اگر چه قانونا آقای روحانی تا ۱۴۰۰ رییس جمهور باقی خواهد ماند

 «کاش حداقل رشیدپور از روحانی می پرسید عمیقا احساس خوشبختی می کنید؟ یکم برنامه هیجان انگیز می شد». این یکی از هزاران واکنش کاربران در فضای مجازی به گفتگوی دیشب بود. گاهی گمان می کنم میان مردم و مسئولان چنان گسلی ایجاد شده که هیچکدام از طرفین علیرغم تلاش، قادر به شنیدن هم و درک یکدیگر نیستند.

درباره شیدا پژوهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.