چه کسی پاسخگوی این سوالات است؟ تخلفات 300میلیاردی موضوع خاصی نیست؟

1393041309

عده ای از مدیران سابق شرکت آلومینیوم المهدی در نامه ای به آقای سرقینی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، توضیحاتی درباره شرایط و رویه های جاری این شرکت و برخی پرونده های مالی مرتبط با این شرکت ارایه کرده اند.
در این نامه که بعد از مصاحبه روز 7 تیر آقای سرقینی ، نوشته شده، می خوانیم

با عرض سلام و ارادت با تبریک حلول ماه رحمت و مغفرت
بدین وسیله در خصوص خاموشی و سکوت سنگین ۹ ماهه جناب آقای دکتر سرقینی و سرانجام مصاحبه و اظهارات ایشان در جواب مصاحبه دکتر توکلی نماینده محترم مجلس؛ موارد ذیل به استحضار میرسانیم:

جناب آقای دکتر سرقینی!
آیا به نظر حضرتعالی شایسته و عادلانه است که ۵ نفر ازمدیران و معاونان، هریک با بیش از ۲۰سال سابقه و تجربه کار صنعتی، به رغم اذعان بسیاری از دستگاه های مربوطه به بیگناهی، آنها را به جرم افشا و هویدا کردن اسرار امپراطور صنعت آلومینیوم، همراه با خرمنی از اسناد و مدارک خیانت و تخلفات خرد و کلان مدیرعامل؛ جهت برملا نشدن طلسم رمز و راز حق و حقیقت؛ به آتش تهمت های ناروا محاکمه و بسوزانند؟! متاسفانه نه جنابعالی و نه ریاست محترم سازمان ایمیدرو، نه تنها اجازه و فرصت ۱۰دقیقه ای ملاقات حضوری، برای بیان و کشف حقایق به ما ندادید، بلکه به نامه هایی که حضوری تحویل دبیرخانه سازمان تحت امر حضرتعالی هم دادیم، گوشه چشمی به آنها نینداختید؟!

و اما جواب اظهارات جنابعالی :
۱- جنابعالی فرموده اید: “تعدادی از مدیران داخلی مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال علیه مدیریت این مجموعه شب‌نامه هایی پخش کرده و به نمایندگان مجلس نیز گزارش تخلفات این شرکت را ارسال کرده اند.”

جناب آقای دکتر سرقینی!
تا آنجایی که به ذهن ما می رسد، شکایات ما، شب نامه نبوده بلکه روزنامه، همراه با نام و نام خانوادگی و امضاء و اثر انگشت و کد ملی و آدرس و شماره موبایل بوده است. (لطفاً دستور بدهید شکایات را برایتان بیاورند. البته اگر مانند زمان دولت قبلی، آنها را نابود نکرده اند.)

۲- جنابعالی فرموده اید: “تاکنون گزارش تخلفی درباره این مجموعه به دست ما نرسیده است.”
– شکایات و ادعاهای اینجانبان در همان ماه های اول انتصاب حضرتعالی، هم برای شما، هم برای مافوق جنابعالی (وزیرمحترم صنعت معدن و تجارت) و هم برای ریاست محترم سازمان ایمیدرو، به صورت حضوری ثبت در دبیرخانه و هم با پست پیشتاز و هم با ایمیل و سایت وزارتخانه، همراه با کد پیگیری ارسال شده است. (رسید های مربوطه در صورت درخواست ارائه می گردد.)

– یک نسخه از شکایت اینجانبان در اولین بازدید جناب دکتر کرباسیان در فرودگاه بندرعباس تقدیم رئیس دفتر ایشان شد که اتفاقاً مدیرعامل شرکت المهدی هم همزمان برای بدرقه وارد فرودگاه شد. به رغم دستور جنابعالی، آقای مدیرعامل حاضر به ملاقات با ما نشد!

– در سه نوبت بازرسان سازمان ایمیدرو و وزارت کشور برای بازرسی و بررسی و تحقیق به شرکت آلومینوم المهدی بندرعباس آمدند. حتی بازرسان وزارت کشور تصویر نامه های اینجانبان به وزیر یا ریاست محترم سازمان ایمیدرو برای علت عدم جوابگویی ارسال و شماره نامه را هم به همکاران دادند. ولی آنچنان حمایت و پشتیبانی تمام قد جنابعالی زیاد بود که تاکنون بازرسان و حراست های وزارتخانه و سازمان ایمیدرو ماه هاست که کیش و مات و گیج و مبهوت شده و جرات هیچ عکس العملی ندارند.

– کلیه رونوشت شکایات اینجانبان همراه با نام و نام خانوادگی و کد ملی و آدرس در سامانه سامد ریاست محترم جمهوری و سایت سازمان بازرسی کل کشور و سازمان بازرسی استان هرمزگان و کمیسیون اصل۹۰ و دیوان محاسبات ثبت و کد پیگیری موجود می باشد که در نامه ی جداگانه ای علاوه بر ارسال به نمایندگان مجلس، در صورت نداشتن منع قانونی، به رسانه ها هم ارسال خواهد شد.

یک مورد عینی در خصوص اظهارات جنابعالی:
علت اینکه حضرتعالی علیرغم آگاهی و اشراف از روند فعالیتها و عملکرد شرکت فاتای ایتالیا در پروژه هرمزآل، در مدت۹ماه گذشته که شکایت آقای کاردان در سازمان بازرسی در حال پیگیری است، همچنان منکر هرگونه تخلفی می شوید، چیست؟

آیا برای شخص جنابعالی به عنوان معاون وزیر بلکه به عنوان یکی از اعضای قبلی هیأت اجرایی پروژه هرمزآل، محرز و مبرهن نگردیده که ۵/۵میلیون یورو به اضافه۵/۲ میلیارد تومان به صورت غیرقانونی و ناحق و برخلاف توافقات مکتوب قبلی و بصورت پنهانی به شرکت ایتالیایی فاتا پرداخت گردیده؟!

اگر حضرتعالی قبول و تایید میفرمایید که پرداخت ۵/۵ میلیون یورو به اضافه ۵/۲ میلیارد تومان به شرکت ایتالیایی فاتا غیرقانونی، تخلف و ناحق است، اقدامات قانونی جنابعالی برای احقاق حقوق پایمال شده بیت المال از شرکت ایتالیایی فاتا و دفاع از مهندس کاردان چه بوده است؟!

سکوت و عدم پاسخگویی ۹ ماهه حضرتعالی برای چیست؟ لطفا مقایسه بفرمایید با یارانه ۴۵۵۰۰تومان مردم که دولت تدبیر و امید به آب و آتش زده تا شاید تعدادی از مردم ؛ سخاوت کنند و از حق خود بگذرند تا شاید به جای اینکه به حساب شرکتهای خارجی دیگری برود، این بار انشاءالله برای سلامتی جوانانی هزینه شود که در آینده قراراست به جای من و حضرتعالی مدیریت کنند ولی خود را به خواب یاران اصحاب کهف نزنند!

یک مورد دیگر از تخلفات:
– مفاسد و تخلفات خرید ۱۸۰هزارتن پودرآلومینا را قبول و تأیید می فرمایید یا خیر؟ قیمت هر تن پودر آلومینا باشرط FOB استرالیا در زمان انعقاد قرارداد چند دلار بوده؟ چرا تاکنون جنابعالی و مجموعه تحت مدیریت خود، حاضر به تحقیق و راست آزمایی در خصوص قیمت پودر آلومینا که با شرطFOB استرالیا خریداری شده، نشده اید و اصرار بر انکار وجود تخلف دارید؟ حتما باید سازمان بازرسی اقدام می کرد؟

آیا ۳محموله پودرآلومینا که در سایت هاربور درصفحه۱۲ توسط شرکتی ایرانی به نام based Iranian company-Dubai از شرکت نالکو هندوستان خریداری شده، همان ۳ محموله اولیه قرارداد شرکت النور نبوده که در نمایشنامه سریالی، به اسم پودرآلومینای استرالیا که به چین حمل و سپس به ایران حمل مجدد گردیده به المهدی تحمیل و قالب گردیده است؟

جناب دکتر سرقینی آیا سزاوار است، شمش آلومینیوم که حاصل دسترنج و عرق کارگران زحمتکش شرکت است به قیمت نازلی فروخته شود و بدون آنکه وجه آن طبق مقررات بورس ۳ روزه وصول گردد صرفاً با یک امضای دروغین به نفع خریدار ماه ها در انبار شرکت ذخیره شود و علیرغم تقاضای زیاد بازار و افزایش قیمت شمش به مشتریان دیگر فروخته نمی شود؟

استدعا داریم اگر اصرار بر انکار ندارید، گوشه چشمی به اسناد فروش شمش المهدی و هرمزآل را در بورس کالا بیندازید که چگونه تناژ بالا را با قیمت نقد ولی با شرایط اعتباری تسویه می کنند و ناجوانمردانه در برگ تسویه بورس تایید و امضا می کنند که وجه کالا نقدا دریافت گردید! احتکار و فروش قطره چکانی شمش در بورس کالا جرم و خیانت به تولید ملی و اخلال در نظام اقتصادی کشور است یا خیر؟ در مدت ۲سال گذشته تقاضای روزانه، هفتگی و ماهیانه بورس چقدر بوده و مدیرعامل المهدی چگونه قطره چکانی شمش را به بورس کالا، آن هم به چه شرکت های خاص و با چه شرایط ویژه ای عرضه کرده است؟! آیا ویژه فروشی در بورس و فروش نقدی و وصول به صورت اعتباری جرم و تخلف است یا خیر؟! و سودهای ویژه در بورس به جیب چه کسانی واریزشده است؟!

آقای دکتر سرقینی
رانت چیست؟ تبانی چگونه انجام می شود؟ ارزش یک امضاء چقدر است؟ چگونه می توان بورس را فریب داد؟ این ها اوج فاجعه و فلاکت است. جناب دکتر! آیا جنابعالی حاضر به بررسی اسناد معتبر و متقن هستید تا تقدیم حضورتان گردد؟ (حاضریم اسناد بورس را تقدیم کنیم تا سیه رو شود هرآنکس در او غش باشد)

پریمیوم فروش شمش های صادراتی و شمش تهاتر شده با مواد اولیه چند دلار زیر نرخ واقعی خاورمیانه است؟ آیا تأیید می فرمایید که پریمیوم شمش در خاورمیانه حدود ۲۵۰ دلار است؟ حتماً این ها هم به نظر تخلف نیست؟

جناب دکترسرقینی! در فضا و محیطی که اخلاق، وجدان و انصاف نباشد، با عرض معذرت دیوار حاشا و انکار بلندترین دیوار برای منکر شدن و تمکین نکردن در برابر حق و حقوق مردم و قانون می باشد.

جنابعالی در واکنش به اظهارات اخیر دکتر احمد توکلی، نماینده محترم تهران که درباره بررسی اسناد تخلفات گسترده در مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال توضیح داد، فرموده اید: “سازمان بازرسی در حال بررسی موضوع بوده و در همین حال مطلبی نیز از سوی برخی مدیران داخلی این شرکت درباره تخلفات و سوءاستفاده های شرکت مطرح شده که البته به نظر ما موضوع خاصی نبوده اما مجموع مباحث مطروح در دست بررسی است.”

چرا به نظر شما موضوع خاصی نبوده؟ اگر منظور شما از «موضوع خاصی نیست» این است که حجم و مبالغ تخلفات زیر ۳۰۰۰میلیارد است و هنوز به مبلغ قابل توجهی نرسیده، حق با شماست. چون مبالغ تخلفات المهدی حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیارد تومان است که احتمالا به همین علت، به نظرحضرتعالی موضوع خاصی نیست!

جناب دکتر سرقینی منظور شما از “مجموع مباحث مطروحه که در دست بررسی است” چیست؟ کدام مباحث و توسط چه کسی یا کسانی؟ کی نتیجه نهایی مشخص و اعلام می شود؟ این اظهارات دور از شان و منزلت جنابعالی و وزارتخانه مطبوع حضرتعالی است.

مردم بی صبرانه منتظر امتحان مجدد جنابعالی برای صیانت و حفاظت از اموال و بیت المال خود هستند و خود حضرتعالی خوب واقف هستید که این نوع اظهارات برای مردم نان و آبی ندارد. بلکه چیزی که برای مردم ارزش دارد بازگرداندن مبالغ میلیاردی حیف و میل شده در صنعت آلومینیوم هستند.

جنابعالی فرموده اید: “در صورت احراز تخلفات رخ داده در مجتمع آلومینیوم المهدی و هرمزال حتماً با متخلفان برخورد می کنیم و فرقی هم ندارد که این تخلفات در دولت قبلی رخ داده باشد یا دولت فعلی.”

جناب دکتر سرقینی! به نظر شما تخلفات چگونه باید احراز بشود؟ وقتی جنابعالی و سایر مسئولان وزارت مطبوع جنابعالی تمام قد در دفاع از باطل و ناحق، بپاخاسته و مخصوصاً شخص جنابعالی در رفاقت و وفاداری به دوست خود سنگ تمام گذاشته و چشمان خود را بر تمام حقایق غیرقابل کتمان بسته اید، چگونه اجازه می دهید تخلفات ایشان مطرح و بررسی و تحقیق گردد؟

البته در خصوص قراردادهای ۲سرسود و معروف به تحریم پلو که همگی با ترک تشریفات مناقصه غیرقانونی و بالغ بر ۲۰۰۰میلیارد تومان می باشد، منعقد گردیده، از خرید ۱۸۰ هزار تن پودر آلومینا گرفته تا قیر و کک نفتی و آلومینیوم فلوراید غیره همه آنچنان تخلفاتشان محرز و مبرهن است که انسان هر چقدر هم خود را به خواب و کر و کوری بزند نعره و ناله صاحبان و مالکان این کشور و بوی تعفن این قراردادها؛ همه جا را گرفته و همه را بیدار کرده به جز جنابعالی!

جناب دکتر این مباحث نه دروغ است، نه تهمت و تخریب و سیاه نمایی بلکه واقعیتهای تلخ و ناگواری است که در زیر سایه حمایت های بی دریغ شما اجازه رسیدگی و برخورد با آنها تاکنون داده نشده است.

جنابعالی در پاسخ به این سوال که آیا مدیریت همزمان دو شرکت المهدی و هرمزال توسط یک فرد مشکل قانونی ندارد، فرمودید: “المهدی شرکت بوده ولی هرمزال هنوز واحد است و شرکت نشده است بنابراین مشکل حقوقی در این زمینه وجود ندارد.”

جناب دکتر!
اولا در جریان باشید که ایشان حکم خود را از دست خدامراد احمدی دریافت کرده که بنظر خیلی ها جای شک و شبهه دارد!
ثانیا ما با مدیریت یک نفر بر هر دو مجموعه هیچ اعتراضی نداشته و نداریم بلکه اعتراض ما نسبت به دستور مدیرعامل شرکت بر ادغام دو مجموعه است. آیا بدون اخذ مجوزات لازم و تهیه و تدوین یک نقشه راه، مدیرعامل اجازه یکشبه ادغام و تغییرات گسترده در ساختار سازمانی دو مجموعه داشته یا خیر؟

چرا هر ۲نفر از اعضای هیئت مدیره که در ذیل تمام قراردادهای ننگین و ذلت بار شرکت امضاء کرده اند، مجدداً تایید و ابقا فرمودید؟ ولی هر۳ نفر از اعضای هیئت مدیره که نقش و دخالت آنچنانی در انعقاد قراردادهای ۲سر سود، معروف به تحریم پلو نداشته و در واقع عضو خنثی و سیاهی لشکر امضای مصوبات فرمایشی مدیرعامل بوده اند، برکنار و تغییر دادید؟ اگر کارگری عمل اشتباهی مرتکب می شد برای همیشه از هستی و اعتبار ساقط و کوچکترین جریمه اش اخراج بود، ولی این آقایان به خاطر رفاقت و حمایت حضرتعالی از مصونیت و حاشیه امن فولادی برخوردار بوده و هستند.

بالاخره آیا وزارت صنعت معدن و تجارت و مخصوصا سازمان تحت امر حضرتعالی به مبارزه با ویژه خواری و دانه درشتها و یقه سفیدها پایبند و ملتزم است؟ پس سکوت و مماشات و چشم پوشی برای چیست و سیاست یک بام و دو هوا در قبال صدها میلیارد تومان مفاسد کلان صنعت آلومینیوم هرمزگان چیست؟

با توجه به سوگند هیئت وزیران دولت یازدهم به منشور اخلاقی در اولین جلسه دولت و همچنین تهیه و تدوین حقوق شهروندی توسط ریاست محترم جمهوری، آیا جنابعالی به منشور اخلاقی و حقوق شهروندی پایند و ملتزم هستید؟ آیا حضرتعالی به تکریم و حرمت ارباب رجوع اعتقاد دارید و به درخواست و مطالبات و انتقادات مردم، کارشناسان و مدیران ارزشی قائل هستید؟ جناب آقای دکتر احساس رضایت مردم، پیگیری خواسته های مردم ، شکایات و تظلم خواهی مردم، درد و غم و رنج مردم در فرهنگ مدیریتی حضرتعالی و معاونان که باید الگو و اسطوره ماندگار فضائل اخلاقی و مدیریتی و انسانی باشید ارزش و اهمیت و جایگاهی دارد؟

در پایان ما، هم شهادت را و هم قضاوت را به نمایندگان محترم مجلس، به ویژه اعضای محترم کمیسیون اصل ۹۰ و اقتصادی مجلس و سازمان بازرسی کل کشور و سازمان بازرسی استان هرمزگان و مهمتر از همه به مردم که صاحبان و مالکان اصلی تاج و تخت جنابعالی و مافوق جنابعالی میباشند, واگذار میکنیم که شکایات ما شب نامه بوده یا روزنامه؟

سوال آخر: آیا سخنان و رهنمودهای رهبر انقلاب در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی و دانه درشتها و یقه سفیدها قبول دارید یا نه؟ “توصیه لازم الاجرای رهبری «تسامح در مبارزه با فساد به نوعی همدستی با فاسدان و مفسدان است. اعتماد عمومی به دستگاه های دولتی در گرو آن است که این دستگاه ها در برخورد با مجرم و متخلف قاطعیت و عدم تزلزل خودرا نشان دهند»

با تقدیم احترام فائقه
۱-روئین تن نامجو ۲-محمد نبی بتویی ۳-حیدر منفرد

رونوشت : نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی جهت بررسی و تحقیق و تفحص از عملکرد مدیریت شرکت المهدی و هرمزآل
وزیر محترم صنعت ؛معدن و تجارت جهت دستور لازم
استاندار محترم استان هرمزگان جهت دستور لازم
خبرگزاری ایسنا جهت درج جوابیه اینجانبان طبق قانون مطبوعات
خبرگزاری های ایلنا و ایرنا جهت انتشار ندای مظلومانه اینجانبان طبق قانون مطبوعات
سایت الف و تابناک و مای نیوز جهت انتشار ندای مظلومانه اینجانبان طبق قانون مطبوعات

منبع: isna.ir

درباره شاهین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *