چطور یک کارمند نمونه باشیم؟

چطور یک کارمند نمونه باشیم؟

چط.ر کارمند نمونه باشیم
چط.ر کارمند نمونه باشیم

 

ما همیشه می خواهیم یک کارمند نمونه باشیم و در کارهایمان پیشرفت کنیم. برای کارمند نمونه و عالی بودن در محل کار، صرفاً خوب بودن در آنچه انجام می دهید، نیست که اهمیت دارد. بلکه باید یاد بگیرید از چه تکنیک های دیگری می توانید برای ارتقای شغلیتان استفاده کنید.

  • اهداف کاری کوتاه مدت تعیین کنید.

یک کارمند نمونه بودن مستلزم رفتاری فراتر از انجام دادن وظایف است. سعی کنید با تعیین اهداف شخصی کوتاه مدت، بهترین کارمند اداره تان باشید.

سعی کنید مواردی را که باید بیشتر روی آنها کار کنید شناسایی کنید و هدف خود را برای رسیدن به جایی که می خواهید تعیین کنید.

بگذارید یک مثال بزنم: اگر شما در آشپزخانه یک شرکت کار می کنید، این هدف را در ذهن تان داشته باشید که تمام دستور العمل های غذایی را تا آخر ماه حفظ کنید، تا جایی که نیازی نباشد که به برگه دستور غذا نگاه کنید. یا اینکه هدف تان این باشد که زمان تهیه غذای خود را نسبت به سایر کارمندان کاهش دهید.

در دو هفته اول، بیشتر روی کیفیت کار خود تمرکز کنید و کمتر روی افزایش حجم کار انجام شده وقت بگذارید. قبل از اینکه نگران درست کردن یک غذای سریع باشید ، سعی کنید کارتان را با دقت و کیفیت تمام انجام دهید. نگران سریعتر بودن و درست کردن غذای بیشتر نباشید.

  • همیشه با کمال میل، داوطلب باشید.

کارمندان نمونه همیشه داوطلب هستند و در صورت درخواست از آنها مسئولیت ها و وظایف دیگر را هم به عهده می گیرند. اگر می خواهید به عنوان یک کارمند نمونه شناخته شوید، کارهایی که باید انجام شوند را با کمال میل انجام دهید.

از محدودیت های خود مطلع باشید. مثلاً اگر امروز ۱۰ کار انجام داده اید ، داوطلب نشوید که یک کار دیگر را انجام دهید که می دانید چندین ساعت طول می کشد. وقت خود را به طور موثر صرف کنید.

در صورت نیاز، بسیار محتاط باشید. اگر یک کارمند دیگر از شما بخواهد کاری را انجام دهید که در مورد انجام درست آن مطمئن نیستید، فکر کردن به یک راه دیگر میتواند مفیدتر باشد. در صورت لزوم با احتیاط رفتار کنید و از رئیس تان کمک بخواهید.

  • کار خود را انجام دهید نه کار دیگران را.

یک کارمند نمونه، متعهد است که کار خود را به خوبی انجام دهد نه کار دیگران. شما در قبال دیگران مسئولیتی ندارید.

وقتی در محل کار هستید ، تمرکزتان را روی انجام کارهایی بگذارید که باید انجام دهید. سعی کنید به بهترین شکل، توانایی های خود را به کار ببرید. وقت خود را صرف انجام کارهای دیگران نکنید ، مگر اینکه در زمان خاصی نیاز به توصیه یا راهنمایی شما داشته باشند.

سعی کنید از شایعات محل کار دوری کنید. فقط روی انجام کار خود تمرکز کنید ، نه روی اینکه سایر افراد کارهای خود را به خوبی انجام می دهند یا خیر.

 

چط.ر کارمند نمونه باشیم
چط.ر کارمند نمونه باشیم
  • فعال باشید.

اگر می بینید که در کف محل کارتان زباله ریخته است با بی تفاوتی روی آن پا نگذارید، به رئیس خود اطلاع دهید که شخصی رامسئول نظافت آن بخش کند یا خودتان این کار را انجام دهید. کارها را با هدف ایجاد یک محیط کار بهتر انجام دهید نه فقط با این هدف که یک کارمند نمونه به نظر برسید.

  • ایده پرداز باشید.

کارهای خود را به خوبی انجام دهید و آن را تکمیل کنید ، سپس به دنبال راه هایی باشید که بتوانید کمی کارهای اضافی انجام دهید تا به شرکت برای رسیدن به اهدافش کمک کنید. کارمند نمونه با ارائه ایده های خلاقانه به بهبود و کارآیی بیشتر محل کارشان کمک میکنند.

سعی کنید هر دو ماه چند ایده خلاقانه پیشنهاد دهید. در صورت عملی شدن، مدیریت آن بخش ها را در دست بگیرید. به جای اینکه آن را در یک جلسه بزرگ گروهی مطرح کنید، پنج دقیقه وقت بگذارید تا در مورد ایده خود به صورت خصوصی با رئیس خود صحبت کنید.

  • اهداف کاری طولانی مدت برای خود تعیین کنید.

شما می خواهید در پنج سال آینده کجا باشید؟ ده سال بعد چطور؟ چگونه می توان این شغل را برای رسیدن به نقطه دلخواهتان پیش ببرید؟

اهداف شفاف و قابل دستیابی برای خود تعیین نموده و یادداشت کنید و هر هفته به آنها نگاهی بیاندازید. ارتباط برقرار کردن بین کارتان با اهداف نهایی شما در زندگی، در شما اطمینان ایجاد می کند و انگیزه لازم برای پیشرفت شرکت و خودتان را بدست میاورید.

سعی کنید لیستی از اهداف کاریتان تهیه کنید و طی هفته جاری به آنها بپردازید. آنچه در حال حاضر انجام می دهید شاید به نظر مهم نرسد ، اما این امر به شما کمک می کند تا آنچه را می خواهید بدست آورید. این شما را از نردبان ترقی بالا می برد؟

اهداف نهایی شرکتی که برای آن کار می کنید نیز مهم هستند و باید آنها را در اولویت ذهن خود نگه دارید.

  • با سایر کارمندان خوب رفتار کنید.

کارفرمایان از کارمندانی که از سایر کارکنان به خوبی حمایت می کنند قدردانی می کنند. وقتی سخت تلاش می کنید و به طور مداوم به اهداف شرکت خود کمک می کنید ، به یک فرد قابل اعتماد تبدیل می شوید. برای کمک به دیگران که شایسته ستایش و پیشرفت هستند، تلاش کنید.

اگر سایر کارمندان از یک کارمند دیگر انتقاد می کنند یا او را مسخره می کنند، در بحثشان شرکت نکنید.

اگر برای کسب یک موقعیت در شرکت، شایعه پراکنی کنید ، دروغ بگویید یا تقلب کنید ، ممکن است در کوتاه مدت به آنچه می خواهید برسید، اما با ایجاد روابط بد با دیگر کارمندان، آن را در دراز مدت از دست بدهید.

به کارفرمای خود اجازه دهید تا کار و مهارت های شما را ارزیابی کند و تعیین کند که مناسب کار در چه جایگاهی از شرکت هستید.

  • در کاری که انجام می دهید سرمایه گذاری کنید.

کارفرمایان برای کارمندانی که به کارشان افتخار می کنند، ارزش قائلند.

اگر کاری را انجام دهید که واقعاً علاقه مند به آن هستید ، انجام آن کار برایتان آسان می شود. اما اگر برای دستمزد کار می کنید ، اشتیاق داشتن برای انجام آن، می تواند کمی دشوار باشد. راهی را برای سرمایه گذاری بیشتر در کاری که انجام می دهید بیابید تا شور و اشتیاق در شما ایجاد شود.

حالا به این فکر کنید که این شغل به شما چه می دهد و به خود یادآوری کنید که موفقیت در این کار باعث می شود همه کارها آسان تر شود. اگر برای خانواده خود تلاش می کنید ، یا برای هزینه دانشگاه کار می کنید ، به خود یادآوری کنید که کاری که انجام می دهید ، تأثیر مستقیمی بر آن بخش از زندگی شما دارد.

  • با هرکسی که برخورد می کنید با عزت و احترام رفتار کنید.

در حالی که ارتباط برقرار کردن با بعضی از افراد در محیط کار می تواند بسیار دشوار باشد ، اما اگر با آنها رفتار خوبی نداشته باشید، روی فرصت های شغلی خود در شرکت تأثیر منفی می گذارید. آنها نیز مانند شما انتخاب رئیس شرکت هستند پس تحقیر و بی احترامی به هر کدامشان نشان دهنده بی احترامی به انتخاب کارفرمای شما است.

منبع ترجمه: https://www.wikihow.com/Behave-at-Work

درباره farshad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.