علل و روش های پیشگیری ازسکته قلبی کدامند؟ اقدامات لازم از پیشگیری تا درمان

سکته قلبی، علت، پیشگیری و درمان:

پیشگیری ودرمان سکته قلبی

پیشگیری ودرمان سکته قلبی

حمله قلبی وقتی رخ می دهد که یکی از شریان های قلب به طور ناگهانی مسدود شود یا جریان خون بسیار کندی داشته باشد. به حمله قلبی، انفارکتوس میوکارد نیز گفته می شود.

علت معمول انسداد ناگهانی شریان کرونر ، تشکیل لخته خون (ترومبوس) است. لخته خون به طور معمول در داخل شریان کرونری شکل می گیرد که قبلاً در اثر آترواسکلروز تنگ شده است- شرایطی که رسوبات چربی (پلاک ها) در امتداد دیواره های داخلی رگ های خونی ایجاد می شوند.

جریان خون آهسته در شریان کرونر می تواند باعث شود که قلب بسیار سریع بتپد یا فرد دچارافت فشار خون شود. اگر اکسیژن کمتر از میزان لازم تأمین شود، ممکن است حمله قلبی بدون تشکیل لخته خون رخ دهد. افراد مبتلا به آترواسکلروز به احتمال زیاد دچار حمله قلبی می شوند.

هر شریان کرونر خون قسمت خاصی از دیواره عضلانی قلب را تأمین می کند. بنابراین یک شریان مسدود شده باعث ایجاد درد و نقص در ناحیه مورد نیاز خود می شود. بسته به محل و میزان عضله درگیر ، این نقص می تواند به طور جدی باعث اختلال در توانایی پمپاژ خون قلب شود. همچنین ، برخی از شریان های کرونر مسئول تنظیم ضربان قلب می باشند. بنابراین انسداد آنها باعث ضربان قلب غیر طبیعی و کشنده می شود.

بیشتر حملات قلبی ناشی از تصلب شرایین است. عوامل ایجاد کننده خطر حمله قلبی و آترواسکلروز در واقع یکسان هستند:

  • سطح پایین ) HDL لیپوپروتئین با چگالی بالا) ، که معمولاً “کلسترول خوب” نامیده می شود
  • فشار خون بالا
  • سطح بالای کلسترول خون
  • دیابت
  • سابقه خانوادگی بیماری قلبی در سنین پایین
  • سیگار کشیدن
  • چاقی
  • عدم تحرک بدنیدر سنین میانسالی ، مردان بیشتر از زنان خطر حمله قلبی دارند. با این حال ، با شروع یائسگی ، این خطر در زنان افزایش می یابد. این می تواند در نتیجه کاهش میزان استروژن مربوط به یائسگی باشد- هورمون جنسی زنانه که باعث جلوگیری از آترواسکلروز میشود.اگرچه بیشتر حملات قلبی در اثر آترواسکلروز ایجاد می شود ، موارد نادری نیز وجود دارند که حملات قلبی از آنها ناشی می شوند. این موارد شامل ناهنجاری های مادرزادی عروق کرونر ، افزایش انعقاد پذیری (افزایش لخته شدن خون) ، بیماری عروقی مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس اریتماتوز سیستمیک یا لوپوس، سوء مصرف کوکائین ، اسپاسم عروق کرونر یا آمبولی می باشند.

    علاتم سکته قلبی:

 

شایعترین علامت سکته قلبی ، درد قفسه سینه است که معمولاً به شکل فشرده شدن ، سنگینی یا گاهی اوقات سوزش توصیف می شود. درد در قفسه سینه تمرکز دارد. در مرکز قفسه سینه یا درست زیر دنده ها و می تواند در بازوها ، شکم ، گردن ، فک پایین یا گردن نیز پخش شود.

علائم دیگر می تواند شامل ضعف ناگهانی ، تعریق ، حالت تهوع ، استفراغ ، نفس نفس زدن یا سرگیجه باشد. بعضی اوقات ، هنگامی که حمله قلبی باعث سوزش در قفسه سینه ، تهوع و استفراغ می شود ، ممکن است بیمار علائم قلبی خود را با معده درد اشتباه بگیرد.

پیشگیری ودرمان سکته قلبی

 

تشخیص:

در حالت ایده آل ، یک عضو خانواده یا یک دوست نزدیک باید هنگام مراجعه به پزشک شما را همراهی کند. این فرد می تواند اطلاعات باارزشی را در مورد علائم و سابقه پزشکی شما به پزشک ارائه دهد.

همچنین مهم است که لیستی از اسامی و دوز داروهای تجویز شده و داروهای بدون نسخه که مصرف می کنید ، به پزشکتان بدهید. اگر لیستی از قبل آماده کرده اید ، کافی است که داروها را درون یک کیسه بریزید و آنها را با خود به بیمارستان بیاورید.

پزشک براساس علائم ، سابقه پزشکی و عوامل خطرزای بیماری قلبی عروقی ، اقدامات زیر را انجام می دهد:
–              نوار قلب (EKG)
–              معاینه جسمی ، با توجه ویژه به فشار خون شما
–             آزمایش خون برای نشانگرهای قلبی شامل مواد شیمیایی که در صورت آسیب دیدن عضله قلب وارد خون می شوند. آزمایش خونی که پزشکان بیشتر برای تشخیص حمله قلبی دستور می دهند ، تروپونین نامیده می شود.

آزمایش های دیگری نیز ممکن است مورد نیاز باشد ، از جمله:

–            اکوکاردیوگرام – آزمایش بدون دردی که از امواج صوتی استفاده می کند تا ماهیچه های قلب و دریچه های آن را بررسی کند.

–             تصویربرداری رادیونوکلئید – اسکنهایی که از ایزوتوپهای رادیواکتیوی ویژه استفاده می کنند تا مناطقی با جریان خون ضعیف در قلب را تشخیص دهند

مدت زمان پیش بینی شده:

مدت زمان علائم حمله قلبی در افراد مختلف، متفاوت است. در حدود 15٪ موارد ، بیمار هرگز به بیمارستان نمی رسد و فورا پس از شورع علائم فوت می کند.

پیشگیری ودرمان سکته قلبی

 

پیشگیری:

برای جلوگیری از حمله قلبی باید:

به طور منظم ورزش کنید
رژیم غذا سالم داشته باشید
حفظ وزن متعادل
عدم استفاده از محصولات دخانی
فشار خونتان را کنترل کنید
کاهش کلسترول LDL.

درمان:

درمان سکته قلبی بستگی به این دارد که فرد در چه وضعیتی باشد. این بیماران دراسرع وقت، آسپرین و یا داروهای دیگری دریافت می کنند که به جلوگیری از لخته شدن خون در عروق کرونر کمک می کند.

همچنین برای تنفس به او اکسیژن داده می شود. داروهای ضد درد (معمولاً مورفین) برای درد قفسه سینه ، مسدود کننده های بتا برای کاهش نیاز قلب به اکسیژن ، نیتروگلیسیرین برای کمک به جریان خون در سلول های عضلانی قلب و داروی استاتین کاهش دهنده کلسترول. ممکن است علاوه بر آسپیرین، برای جلوگیری از لخته شدن خون ، هپارین نیز تجویز شود.

در طی ارزیابی اولیه ، هدف این است که هر چه سریعتر جریان خون به عضله قلب آسیب دیده بازگردد تا از آسیب های دائمی جلوگیری شود.

پرفیوژن بهترین درمان مکانیکی است. مرحله بعدی آنژیوپلاستی عروق کرونر از طریق جلدی (PTCA) است.
علاوه بر آسپرین ، داروی ضد پلاکت نیز تجویز می شود. داروهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند clopidogrel (Plavix, generic versions), prasugrel (Effient) ,ticagrelor (Brilinta) می باشند.

درمان می تواند با داروهای حل کننده لخته به نام ترومبولیتیک ، مانند فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (TPA) انجام شود. این دارو در صورت طولانی شدن زمان انتقال بیمار به بیمارستان استفاده می شود.

استفاده از روش های درمانی دیگر حمله قلبی به این بستگی دارد که آیا بیمار چه علائمی دارد. به عنوان مثال ، ممکن است داروهای دیگری برای درمان آریتمی قلبی خطرناک (ضربان قلب غیر طبیعی) ، فشار خون پایین و نارسایی احتقانی قلب مورد نیاز باشد.

پیشگیری ودرمان سکته قلبی

چه موقع به پزشک مراجعه کنید:

اگر درد قفسه سینه دارید ، فوراً به اورژانس زنگ بزنید، حتی اگر فکر می کنید فقط درد معده است یا جوان تر از آن هستید که دچار حمله قلبی شوید. درمان سریع، احتمال محدود کردن آسیب های عضلات قلب را افزایش می دهد. این امر به این دلیل است که اگر در سریعترین زمان ممکن پس از شروع علائم ، اقدامات خونرسانی بهتر انجام شود، احتمال خطر کاهش بیشتری می یابد.

طی دو دهه گذشته درمان مشکلات قلبی به طرز چشمگیری پیشرفت داشته است. با این حال ، برخی از افراد مرگ ناگهانی را تجربه می کنند و هرگز به بیمارستان نمی رسند. برای اکثر افرادی که فورا بعد از شروع علائم به بیمارستان می آیند ، درمان های موثری وجود دارد.

منبع ترجمه: https://www.health.harvard.edu/a_to_z/heart-attack-myocardial-infarction-a-to-z

بیشتر بدانید:

سکته های قلبی وبهترین راهکارهای اسان درمنزل با کمترین امکانات

سکته قلبی سراغ چه کسانی می‌رود؟

منبع ترجمه: https://singjupost.com/the-secrets-of-learning-a-new-language-lydia-machova-transcript/

درباره farshad

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *