همه چیز درباره ی دیابت و هشت راه درمان دیابت

همه چیز درباره ی دیابت و هشت راه درمان دیابت

همه چیز درباره ی دیابت و هشت راه درمان دیابت

دیابت یکی از شایع ترین بیماری های غدد است.در این مطلب سعی کردیم که به صورت تقریبا خلاصه از این بیماری و راه های درمان دیابت از سراسر نت مطالب مفید را جمع آوری کنیم .

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده است که در حدود ۱۲۰ – ۱۴۰ میلیون نفر از مردم در سرتاسر جهان مبتلا به این بیماری هستند. در کشور ما نیز حدود ۳/۷ درصد از جمعیت مبتلا به دیابت هستند.

دیابت به دلیل افزایش روزافزون هزینه های درمانی بالا به عنوان یک معضل اجتماعی و اقتصادی کشور مطرح است و هزینه های درمانی آن در کشور ما حدود ۷۰۰میلیارد ریال در سال است و یکی از مهمترین نکاتی که در مورد این بیماری وجود دارد، این است که چون در اوایل بیماری ، در بیشتر افراد علامتی در فرد ایجاد نمی شود ، حدود نصف بیماران مبتلا ، از بیماربودن خود اطلاعی ندارند و این امر باعث می شود که عوارض بیماری در این افراد بیشتر و سریعتر ایجاد شود.

چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت قرار دارند؟
برای این که بفهمید آیا خطر ابتلا به دیابت در شما بالاست یا نه ، به پرسشهای زیر پاسخ دهید.

سن شما چقدر است؟
الف ) کمتر از ۴۵سال
ب ) بیشتر از ۴۵سال

وزن شما در چه محدوده ای قرار دارد؟
الف ) تقریبا به اندازه وزن طبیعی است.
ب ) اضافه وزن دارم.

سابقه ابتلا به دیابت در خانواده شما چگونه است؟
الف ) هیچیک از افراد خانواده ام مبتلا به دیابت نیستند.
ب ) یکی از بستگانم مبتلا به دیابت است.

اگر خانم هستید در صورت بارداری کدامیک از موارد زیر شامل شما می شود؟
الف ) مشکلی نداشته ام.
ب ) دچار دیابت حاملگی بوده ام یا نوزادی با وزن بالاتر از ۴کیلوگرم داشته ام.
در صورتی که هر یک از موارد زیر در شما وجود داشته باشد ، خطر احتمال ابتلا به دیابت در شما بالاتر خواهد بود :

۱- سن بالاتر از ۴۵سال : دیابت یک بیماری بسیار پیچیده است و ۲نوع دارد: تیپ یک و تیپ ۲.
حدود ۹۰درصد افراد مبتلا به دیابت مبتلا به تیپ ۲این بیماری هستند و بیشتر بیماران سن بالای ۴۰سال دارند. پس در صورتی که سن شما بالای ۴۵سال است باید آزمایش قند انجام دهید و در صورت طبیعی بودن نتایج ، این آزمایش را هر ۳سال ، دوباره تکرار کنید.

۲- اضافه وزن : افرادی که حدود ۲۰درصد نسبت به وزن طبیعی ، اضافه وزن دارند یا BMI آنها یعنی (۲قد بر حسب متر) وزن بر حسب کیلوگرم بالاتر از ۲۵است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت هستند و آزمایش قند در آنها حتی زودتر از سن ۴۵سالگی باید انجام شود.
۳- وجود فرد مبتلا به دیابت در خانواده : هر چه فرد مبتلا با شما نسبت نزدیکتری داشته باشد ، یعنی جزو بستگان درجه اول (پدر ، مادر ، خواهر و برادر) باشد ، احتمال ابتلا به دیابت در شما بالاتر خواهد بود.

۴- ابتلا به دیابت حاملگی یا تولد نوزاد بالای ۴کیلوگرم

علایم دیابت

مبتلایان به دیابت تیپ ۲در شروع بیماری بیشتر بدون علامت هستند و علایمی که در زیر ذکر می شود به صورت تدریجی و آهسته در آنها ایجاد می شود. در نتیجه برای تشخیص دیابت نباید منتظر ظهور علایم باشیم.

۱- پرنوشی و پرادراری : با بالارفتن قند خون ، میزان قند خون موجود در ادرار هم افزایش می یابد و به همراه دفع شدن قند، آب هم از بدن دفع می شود. به این ترتیب حجم ادرار افزایش می یابد و برای جبران آب از دست رفته ، فرد نیاز به مایعات بیشتری پیدا می کند.

۲- خستگی : به دلیل کمبود انسولین ، قند موجود در خون نمی تواند وارد سلول ها شود و به همین دلیل سلولها با کمبود منبع تولید انرژی که قند است ، مواجه می شوند.

۳- از دست دادن وزن : باز هم به دلیل این که بدن نمی تواند از قند استفاده کند ، ذخایر چربی اش را از دست می دهد و فرد دچار کاهش وزن می شود.

۴- زخمهای دیرخوب شونده : پس از چند سال از گذشت بیماری ، به دلیل آسیبی که بالا بودن قند خون به رگهای کوچک می رساند، خونرسانی به اندام های انتهایی با مشکل مواجه می شود و به همین دلیل اگر زخمی ایجاد شود، چون خونرسانی آن دچار مشکل است ، خوب نمی شود و به صورت مزمن در می آید.

۵- از دست رفتن حس در دستها و پاها : یکی دیگر از عوارض دیابت ، آسیب به اعصاب محیطی است.

مثلا پای افراد دیابتی ممکن است دچار زخم و آسیب شود ، بدون این که خودشان آن را حس کنند.

عوارض دیابت

۱- عوارض قلبی : براثر گذشت زمان و کنترل نکردن قندخون ، باعث ضخیم شدن دیواره عروق خونی می شود و این امر باعث محدودیت در خونرسانی به قلب ، مغز و سایر نواحی بدن می شود. افراد مبتلا به دیابت حدود ۲ – ۴ برابر افراد عادی در اثر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی جان خود را از دست می دهند. همچنین بیشتر از ۷۰درصد افرادی که دچار دیابت هستند، فشارخونی بالاتر از حد طبیعی دارند. با کنترل دقیق میزان قند خون و رژیم غذایی کم چرب و ورزش مرتب می توان از گرفتگی رگها و عوارض ناشی از آن جلوگیری کرد.
۲- عوارض چشمی : دیابت می تواند باعث آسیب عروق خونی کوچک در منطقه حساس به نور در لایه پوشاننده چشم شود که به آن «رتینوپاتی» می گویند. رتینوپاتی در نهایت می تواند منجر به نابینایی شود و آمارها نشان می دهد که در کشوری مثل امریکا ، رتیتوپاتی دیابتی عامل ۱۲هزار تا ۲۴هزار کوری جدید در سال است.
به همین دلیل افراد دیابتی به محض هرگونه تغییر در بینایی خود باید به پزشک مراجعه کنند و از طرف دیگر با معاینه سالیانه از سوی چشم پزشک و کنترل دقیق میزان قند خون ، خطر ابتلا به عوارض چشمی دیابت را تا ۷۶درصد کاهش دهند.

۳- عوارض کلیوی : کلیه ها حاوی میلیون ها رگ کوچک هستند که به عنوان فیلتر عمل می کنند و در خارج ساختن مواد شیمیایی زاید، آب اضافه و… از بدن نقش دارند. در افراد مبتلا به دیابت این عروق کار خودشان را درست انجام نخواهند داد و در نهایت دیابت ، منجر به نارسایی و از کار افتادن کلیه خواهد شد. برای جلوگیری از آسیب به کلیه در دیابت ، علاوه بر تنظیم دقیق قند خون باید به طور مرتب برای کنترل کار کلیه ها، آزمایش خون و ادرار انجام داد و میزان مصرف پروتئین در رژیم غذایی را محدود کرد.

۴- اثر دیابت بر اندام ها : دیابت باعث کاهش خونرسانی به اندام ها و از میان رفتن حس آنها می شود. پاها در افراد دیابتی نیاز به توجه و مراقبت خاصی دارند و افراد مبتلا باید هر روز پاهای خود را از نظر وجود زخم ، تورم ، قرمزی و عفونت بررسی کنند و در صورت وجود کوچکترین مشکلی به پزشک مراجعه نمایند. کنترل دقیق قند خون ، می تواند عوارض ناشی از دیابت در پاها را تا ۶۰درصد کاهش دهد.

[divide style=”dots” icon=”circle” color=”#”]

هشت درمان طبیعی برای دیابت

1. برگ انجیر
برگ انجیر بهترین درمان شناخته شده برای دیابت است، اما کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. برگ انجیر جزو داروهای خانگی برای درمان دیابت، برونشیت، زگیل تناسلی، سیروز کبدی، فشار خون بالا، مشکلات پوستی و زخم به شمار میرود. از برگ انجیر آنطور که باید استفاده نمیشود.
از شیره درخت انجیر نیز استفاده های زیادی میشود. عصاره یا ضماد آن باید فورا استفاده شود و روزانه ساخته شود. برگ انجیر خواص ضد دیابتی دارد. هنگام استفاده از برگ انحجیر ، به انسولین کمتری نیاز است. مریض دیابتی باید عصاره را با صبحانه،بصورت ناشتا میل کند. برگ انجیر را در آب تصفیه شده بجوشانید و آنرا به عنوان چای بنوشید.

2. سیاه دانه
سیاهدانه درمانی برای همه بیماری ها به جز مرگ شناخته شده است و درمانی معجزه آساست. از آکنه گرفته تا سرطان پانکراس . و پزشکان در مورد نتایج استفاده از آن در حال بحث و گفتگو هستند. این درمان بیش از 2000 سال استفاده شده است.

به مدت هفت روز، 6 قاشق چای خوری از روغن سیاهدانه استفاده کنید. آنرا در سه زمان مختلف از روز استفاده کنید. سپس 2 قاشق چای خوری در صبح و 2 قاشق در شب به مدت 4 روز استفاده کنید. سپس، 2 قاشق چای خوری از روغن به مدت دو روز استفاده کنید. مقدار زیادی آب در صبح بنوشید. و مالش روغن به سراسر بدن را به مدت 10 روز ادامه دهید. شما باید روغن را با آب میوه مخلوط کنید. اگر اثری از بهبودی ندیدید آنرا ادامه دهید.

درمان دیگر برای درمان دیابت اینست که نصف فنجان سیاهدانه که گرم شده است را با نصف فنجان آب دانه شاهی (دانه خردل را نیز می توان جایگزین کرد) و یک چهارم فنجان پوست انار را در یک مخلوط کن، مخلوط کرده و 1/8 فنجان شاه تره اضافه میکنیم. هر روز یک قاشق چای خوری از آنرا میخوریم. یک ساعت قبل از خوردن این، یک قاشق چای خوری از روغن سیاهدانه را میخوریم، این کار را برای حداقل یک ماه ادامه میدهیم.

3. شنبلیله
5 تا 30 گرم با هر وعده غذایی و یا تا 90 گرم در روز مصرف شود. بیش از 100 گرم مصرف نکنید زیرا باعث ناراحتی معده و حالت تهوع خواهد شد. داروهای دیگر را نباید همزمان با شنبلیله مصرف کرد. حداقل یک ساعت بعد از آن و دو ساعت قبل از مصرف شنبلیله داروی دیگری مصرف نکنید. اسهال و نفخ ،عوارض جانبی شایع شنبلیله می باشد.
هشدار در مورد مصرف شنبلیله: اگر شما متوجه عوارض زیر شدید، مصرف شنبلیله را قطع کنید: مشکل در تنفس، تنگی در قفسه سینه، بثورات جلدی، تورم و خارش پوست.
همچنین اگر شما حامله هستید، قبل از مصرف شنبلیله با پزشک خود مشورت کنید.

4. دارچین

دارچین مدت طولانی به عنوان منبعی خوب برای درمان دیابت گزارش شده است.مطالعه ای در سال 2003 توسط خان و همکاران انجام شد، که در آن 60 نفر در گروه مورد آزمایش قرار گرفتند و به یک سوم از گروه، دارونما داده شد. نتایج پایانی بسیار چشمگیر بود و سلامت کلی گروه با قند پایینتر از 18 درصد ، افزایش یافته بود. کلسترول LDL و تری گلیسیرید نیز کاهش یافته بود. همه افراد هیجان زده بودند و به استفاده از دارچین مشتاق بودند.
دارچین در غشای سلولی همانند انسولین عمل میکند، در نتیجه نیاز شما به انسولین را فورا پایین می آورد.

5. ” عصاره دانه انگور”

عصاره دانه انگور برای بهبود شرایط در ارتباط با بیماری دیابت ثابت شده است. مطالعات زیادی در مورد دانه انگور در سال 2006 در تویاما ژاپن ،در سال 2009 در رومانی و همچنین در پورتسموث انگلستان انجام شده است. دانه انگور در حفاظت از سلول های کبدی و راه اندازی مکانیسم های دفاعی در برابر گونه های اکسیژن فعال تولید شده توسط شرایط افزایش قند موفقیت آمیز بوده است.

دانه انگور بصورت کپسول های 50-100 میلی گرمی موجود است. معمولا 50mg به ازای هر 50 کیلو وزن پیشنهاد داده میشود، بیش از 300mg در روز نباید استفاده شود. هسته انگور بهترین جایگزین است، که بصورت کپسول های گیاهی موجود است. روزانه مصرف 3 کپسول کافی است. زمان مصرف در روز مهم نیست.

6. روغن زیتون
وزارت بهداشت و درمان علوم دانشگاه جین در حال تحقیق روی ارتباط بین جلوگیری از دیابت و مصرف روغن زیتون هستند. در این تحقیق، آنها دریافته اند که رژیم غذایی غنی از روغن زیتون ممکن است از دیابت جلوگیری کند. با استفاده از روغن زیتون، می توانید سطح LDL و تری گلیسیرید را کاهش دهید.روغن زیتون باعث کاهش سطح کلسترول شده و از بیماری هایی مانند قلب و عروق، تصلب شرایین و بیماری دیابت جلوگیری می کند. پیشگیری از دیابت با مدیریت وزن و رژیم غذایی مناسب شروع می شود. نشان داده شده است که رژیم غذایی مدیترانه ای با استفاده از روغن زیتون به جای چربی های اشباع شده در درمان دیابت مفید است.

قبل از خواب 1/4 فنجان روغن زیتون بخورید. اگر استفاده از لسیتین را ترجیح می دهید ، یک قاشق غذاخوری از لسیتین را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کنید بعد بخورید. به خاطر داشته باشید که یک فنجان روغن زیتون دارای 2000 کالری است. فقط به دلیل اینکه سالم و مفید است،به این معنا نیست که کالری آنرا نادیده بگیریم.

7. خربزه تلخ

محققان ثابت کرده اند که خربزه تلخ در درمان دیابت بسیار موثر است. شامل انسولین است که به کاهش قند خون و اوره ی خون کمک میکند. و باید به طور مرتب استفاده شود.

خربزه تلخ باید بصورت آبمیوه و ناشتا با معده خالی میل شود. دانه های آنرا نیز به صورت پودر میتوان خورد. همچنین می توانید،از خربزه تلخ در چای استفاده کنید.

8. ویتامین C و دیابت

محققان دریافته اند که استفاده روزانه 100-600میلی گرم ویتامین C ،می تواند باعث شود تا سطح قند خون را در کمتر از یک ماه پایین بیاورید. مخصوصا در بیماران دیابتی که افزایش قند و شکر و سوربیتول در بدن، یک عارضه محسوب میشود که در نهایت به آسیب چشم و عصب ها منجر می شود.

درمان های خانگی ساخته شده:
لازم به ذکر است که هیچ مطالعه ای در مورد این داروهای خانگی صورت نگرفته شده است، فقط مردم موفقیت شخصی خود را اطلاع داده اند.

1. آووکادو

یک دانه آووکادو را برشته کنید. سپس دانه را به چند قسمت تقسیم کنید. سپس آنرا در دیگ آب جوش بیندازید.صبر کنید تا آب قهوه ای شود. زمانی که سرد شد آنرا بنوشید. برای دیدن نتیجه دو هفته صبر کنید.
2.سیب

سیبی را برداشته و به قطعات کوچک آنرا برش دهید. در یک قابلمه 4 فنجان آب ریخته و سیب ها را بیندازید و صبر کنید تا بجوشد و آب آن نصف شود.صبح و شب بخورید. ظرف دو ماه نتیجه حاصل میشود.

دیابت یک بیماری تهدید کننده نیست. این امکان وجود دارد که با درمان های طبیعی ،بیمار یک زندگی عادی و سالم داشته باشد.

گروه ترجمه پارسی طب – فرزانه سعیدیان
منبع:

درباره BT

دوست دارم نظرتون رو درباره مطالبی که تو سایت هست بدونم - موفق و شاد باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *