چگونه یک نوجوان شاد داشته باشیم؟

روش های تربیت کودک و نوجوان شاد:

کودک و نوجوان شاد
کودک و نوجوان شاد

سعادت نوجوان را با تحسین، قوانین روشن ، شیوه زندگی سالم خانواده و روابط گرم خانوادگی تضمین کنید.
با تشویق فرزندتان به کارهای جدید ، به تقویت نقاط قوت شخصی و تمرکز روی چیزهای خوب ، یک نوجوان شاد داشته باشید.
خوشبختی و سلامتی با هم عجین هستند اما یکسان نیستند.

شادی و سلامتی نوجوان

خوشبختی یک حس ذهنی یا خلقی است. نوجوانان معمولاً وقتی از زندگی و روابط خود راضی هستند خوشحال تر هستند ، اگرچه هیچ کس به طوردائم خوشحال نیست.

بهزیستی از سلامت جسمی و روحی ناشی می شود. همچنین شامل درک احساسات از سوی دیگران، شرکت در فعالیتهای مختلف ، روابط خوب و پیوندهای اجتماعی ، پیدا کردن معنا در زندگی و احساس خوب بودن می باشد.

خوشبختی و سلامتی به هم مرتبط هستند ، اما یکسان نیستند. هیچ پیوند مشخصی بین آنها وجود ندارد. نوجوانان می توانند به دلیل برخی از چیزهایی که زندگی خوب را تامین می کنند خوشحال باشند ، اما برای خوشبختی نیازی به این همه چیزها نیست.

تقویت شادی نوجوانان:

می توانید با ستایش و تشویق ، تعیین قوانین و قواعد روشن ، شیوه زندگی سالم خانواده و روابط گرم خانوادگی ، شادی کودک خود را تقویت کنید.

 

ستایش ، تشویق و توجه مثبت:

فرزندتان را به خاطر کمک در انجام کارهای خانه ، تشویق کنید. به عنوان مثال ، “وقتی لباس های کثیف خود را در سبد لباس های نشسته می گذارد ، از او تشکر کنید.

به فرزندتان توجه کنید. به عنوان مثال ، به تماشای ورزش یا بازی او بروید. برای او پیامک دوستانه ارسال کنید یا فقط یک لبخند ویژه به او بزنید.
کودک خود را تشویق کنید چیزهای جدید را امتحان کند. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما علاقه مند به ورزش جدیدی است ، می توانید به او پیشنهاد دهید تا در روز ثبت نام باشگاه همراهیش کنید.

برای نقاط قوت فرزندتان ارزش قائل باشید و او را برای آنچه که هست، ستایش کنید. به عنوان مثال بگویید: “تو واقعاً در نگهداری از بچه های کوچکتر گروه، عالی بودی “. این به ایجاد عزت نفس کمک می کند و او را از مقایسه خود با افراد دیگر محافظت می کند.

به فرزندتان بگویید که وقتی او تلاش می کند ، به او افتخار می کنید ، به خصوص هنگامی که شرایط سخت است. به عنوان مثال ، “من به تو افتخار می کنم که تمام طول مدت مسابقه را دویدی حتی با این که خسته شده بودی”. این گونه یک کودک و نوجوان شاد خواهید داشت.

کودک و نوجوان شاد
کودک و نوجوان شاد

تنظیم قوانین و مرزهای مشخص:

قوانین واضح و عادلانه به نوجوانان کمک می کند وقتی بسیاری از چیزهای زندگی تغییر می کنند احساس امنیت کنند. اگر فرزند خود را در تنظیم قوانین درگیر کنید ، به احتمال زیاد او به آنها پایبند خواهد بود. مذاکره درباره قوانین با فرزندتان نیز راهی برای نشان دادن احترام به بلوغ رو به رشد وی است.سبک زندگی سالم:

عادت های خوب خواب را تشویق کنید: نوجوانان هر شب به حدود ۱۰-۸ ساعت خواب نیاز دارند.
به کودک خود کمک کنید تا حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی را در هر روز داشته باشد.
کودک خود را ترغیب کنید تا از وعده های غذایی سالم استفاده کند.
به کودک خود کمک کنید تا تعادل خوبی بین مطالعه ، کار و بازی ایجاد کند.

 

کودک و نوجوان شاد
کودک و نوجوان شاد

روابط خانوادگی:

با هم خاطره بسازید و آنها را به اشتراک بگذارید . به عنوان مثال ، در روزهای خاص خانوادگی یا در برنامه های مدرسه، عکس یا فیلم بگیرید و با فرزند خود به آنها نگاه کنید. یا درباره چیزهایی که به عنوان یک خانواده از آنها لذت برده اید صحبت کرده و به خاطر بسپارید.

برای صحبت در مورد موفقیتهای فردی و خانوادگی وقت بگذارید. به عنوان مثال ، می توانید در وعده های غذایی خانوادگی در اطراف میز بنشینید و هر آنچه که در طول روز برایتان اتفاق افتاده است را به اشتراک بگذارید.
آیین های خانوادگی را حفظ کنید. به عنوان مثال ، صبح روزهای شنبه پنکیک بپزید، با هم فیلم تماشا کنید و برای جمعه ها برنامه خاصی داشته باشید.

برای نوجوانان بزرگتر، خوشبختی بستگی زیادی دارد به داشتن آزادی در انتخاب بدون محدودیت – اگرچه آنها هنوز هم به شما احتیاج دارند تا بر کارهایشان نظارت داشته باشید. این موارد شامل مورد احترام بودن، مستقل شدن از والدین، ایجاد دوستی و زندگی اجتماعی شخصی و جدی گرفته شدن به عنوان یک فرد بزرگسال است.

در اینجا چند ایده برای تقویت بهزیستی نوجوانان ارائه شده است.

سلامت جسمانی:

وقتی کودک شما از نظر جسمی از خودش مراقبت می کند ، سلامتی او تضمین می شود. به عنوان مثال ، فعال بودن ، دور شدن از تکنولوژی ، بیرون رفتن از خانه و خواب کافی می تواند به روحیه کودک شما کمک کند و آمادگی جسمانی وی را بهبود بخشد.

سلامت روانی و عاطفی:

برای داشتن کودک و نوجوان شاد، برخورداری از سلامت روحی و روانی بسیار مهم است. به عنوان مثال ، نوجوانانی که از نظر روحی و روانی سالمند، مقاومت لازم را برای مقابله بهتر با شرایط دشوار دارند. اگر فرزند شما انعطاف پذیر باشد، می تواند درزمان برخورد با مشکلات، بدون سرخوردگی به عقب بازگردد و دوباره امتحان کند.

سلامت روانی همچنین شامل آگاهی از این موضوع می باشد که احساس ناراحتی، سرخوردگی و عصبانیت در بعضی شرایط، طبیعی اما گذرا است.

 

تمرکز مثبت:

 

اگر فرزندتان بتواند به چیزهای خوب اطرافش توجه کند و از آنها قدردانی نماید، مثبت نگری در او تقویت می شود. همچنین این قدرشناسی به او در پشت سر گذاشتن شرایط سخت کمک می کند.

این در صورتی امکان پذیر است که او در طول روز چند دقیقه ای را به فکرکردن به چیزهایی بگذراند که شکرگزار آنهاست. شما میتوانید این کار را با سوال کردن از هر یک از آنها در سر میز شام انجام دهید و از آنها بخواهید چیزهایی را که به خاطرشان خدا را سپاسگزارند نام ببرندمانند با هم بودن در سر میز شام، درخشش خورشید بعد از یک هفته بارانی، جزو یک گروه بودن و غیره.

 

فعالیت های متفاوت:

 

امتحان چیزهای جدید و درگیر فعالیت های مختلف شدن، گزینه های زیادی را پیش روی فرزندانتان قرار می دهد وباعث افزایش اعتماد بنفس و خود ارزشمندی می گردد. شما می توانید آنها را در پیدا کردن کارهایی که به آنها علاقه دارند کمک کنید. همچنین آنها را به خاطر امتحان کردن فعالیت های جدید و پیشروی در آنها تشویق نمایید.

ارتباطات اجتماعی:

 

ارتباطات اجتماعی برای نوجوانان امری حیاتی است. فرزند شما به دوستان و خانواده حمایتگر نیاز دارد. یک رابطه والد-فرزندی خوب منتج می شود به دوستی های خوب نوجوانی.

 

معنی دادن به زندگی:

 

معنا دادن به زندگی می تواند ناشی از انجام کارهای خوب برای دیگران باشد. فرزند شما می تواند به دنبال راه هایی برای کمک به خانواده و دوستان باشد مثلاً دادن صندلی خود به دیگران در اتوبوس. او می تواند در یکفعالیت اجتماعی شرکت کند. این نوع کارها مرکز پاداش را در مغز فعال می کند و احساس خوبی به او می دهد.

برقراری ارتباط با دنیای بزرگتر، به زندگی فرزندتان هدف می دهد. افرادی که زندگیشان پرمعناست، استرس کمتر و توانایی بیشتری در انجام کارها دارند.

 

اهداف و دستاوردها

 

اگر فرزندتان در زندگی اهدافی دارد که با ارزشهایش همخوانی دارد، برایش سرگرم کننده است و به او حس قدرت می دهد، این می تواند یک حس هدفمندی و موفق بودن را به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

یاد دادن شادی به کودکان

فرزندی که شاد نیست

۱۰۳ نکته برای اینکه شاد زندگی کنید

عزت نفس کودکان

 

درباره farshad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.