آژانس بین المللی تحقیقات سرطان(IARC)، مواد غذایی سرطان زا را معرفی کرد.

چه غذاها و نوشیدنی هایی منجر به سرطان می شوند؟

موادغذایی سرطان زا از نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان
موادغذایی سرطان زا از نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان

معرفی موادغذایی سرطان زا از نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان:

واقعیت این است که ، غذاها و نوشیدنی های نسبتاً کمی با سرطان در ارتباط هستند. Crystal Langlois مدیر واحد تغذیه بیمارستان آتلانتا می گوید: ” ما به راحتی می توانیم قربانی تبلیغات تلویزیونی ، اینترنت و مقالات مربوط به غذاها یا نوشیدنی هایی که باعث سرطان می شوند ، شویم.” “همیشه برنامه ای مورد اعتماد است که متکی به منابع معتبر باشد.”

برای اینکه یک ماده غذایی یا نوشیدنی ، سرطان زا معرفی شود ، شواهد قوی و مستدلی برای اثبات آن مورد نیاز است. آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در سازمان جهانی بهداشت (IARC) با تعیین میزان احتمال ابتلا به سرطان ، مواد غذایی مشکوک را به 5 گروه دسته بندی می کند: مواد غذایی سرطان زا، به احتمال زیاد سرطان زا ، به احتمال کم سرطان زا ، غیرقابل تشخیص و احتمالاً غیر سرطان زا.

موادغذایی سرطان زا از نظر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان:

غذاها و نوشیدنی هایی که IARC از نظر سرطان زایی برای انسان معرفی می کند، شامل موارد زیر است:

الکل:

هنگامی که بدن الکل را متابولیزه می کند، استالدهید تولید می شود ، ترکیب شیمیایی است که ممکن است به DNA آسیب برساند و منجر به سرطان شود.
تحقیقات نشان داده است که هرچه الکل بیشتری بنوشید ، خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مانند سرطان سر ، گردن ، مری ، کبد ، پستان و کولورکتال بیشتر می شود.
اگرچه متخصصان برای جلوگیری از خطر، دستور پرهیز از الكل را صادر می كنند ، لانگلوئز می گوید اگر زن هستید و تصمیم به مصرف الکل دارید، بیش از یك وعده در روز آن را مصرف نکنید و اگر مرد هستید، بیش از دو وعده در روز از الکل استفاده ننمایید. هر وعده مساوی 12 اونس تعریف شده است.

گوشتهای فرآوری شده:

به عنوان نمونه می توان به بیکن ، سوسیس ، هات داگ، جگر گاو و گوشتهایی که اغلب با پختن ، نمک زدن یا دودی کردن یا همراه با مواد نگهدارنده شیمیایی، نگهداری می شوند اشاره کرد.
تحقیقات نشان داده است که خوردن 50 گرم گوشت فرآوری شده در هر روز، خطر سرطان روده بزرگ را 18 درصد افزایش می دهد.
لانگلوئز می گوید ، اگر گوشتهای فرآوری شده را مصرف می کنید ، به دنبال نمونه هایی باشید که مواد نگهدارنده ای به آنها اضافه نشده است.

غذاها و نوشیدنی هایی که IARC با عنوان احتمالاً سرطان زا برای انسان طبقه بندی می کند عبارتند از:

گوشت های پخته شده در درجه حرارت بالا:

 

گوشت های پخته شده در دمای بالا، نوعی مواد شیمیایی تولید می کنند که ممکن است باعث ایجاد تغییر در DNA شما شود و منجر به سرطان گردد.
خوردن مقدار زیادی گوشت قرمز سرخ شده یا کباب شده با افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ، لوزالمعده و پروستات همراه است.
لانگلوئس توصیه می کند که گوشت را با آتش ملایم بپزید یا آبپز کنید. همچنين ، مرینیت کردن( طعم دار کردن در یک مایع مخصوص) گوشت قبل از پخت و پز ممكن است به كاهش خطر تشكيل عوامل سرطان زا كمك كند.

گوشت قرمز

نمونه های آن شامل گوشت گاو ، گوشت گوساله ، گوشت خوک ، بره ، گوشت گوسفند و بز است.
خوردن مقدار زیادی گوشت قرمز با سرطان روده بزرگ ، لوزالمعده و پروستات مرتبط است.

نوشیدنی های بسیار داغ (بیش از 149 درجه فارنهایت(

در ایالات متحده نوشیدنی هایی مانند قهوه ، چای و شکلات داغ به طور معمول در دماهای پایین تر تهیه می شوند. اما تاثیر مصرف نوشیدنی های داغ در سرطان حنجره و مری به اثبات رسیده است.

شکر در این فهرست نیست. زیرا به طور مستقیم با سرطان در ارتباط نبوده ، اما شیرین کننده ها کالری اضافه وارد بدن ما می کنند که منجر به افزایش وزن و احتمالاً چاقی می شود. چاقی با 13 نوع سرطان مرتبط است. لانگلوئز می گوید ، حذف قند اضافه یکی از تغییراتی است که شما می توانید برای بهبود رژیم غذایی خود ایجاد کنید و در عین حال به کاهش خطر سرطان کمک می کند. وی می گوید: “یک متخصص رژیم غذایی که در انکولوژی نیز تخصص دارد می تواند در انتخاب رژیم های غذایی مناسب به شما کمک کند.” ” به یاد داشته باشید که نکته اصلی اعتدال و پیروی از یک رژیم غذایی متعادل است که سرشار از میوه ، سبزیجات ، غلات کامل و چربی های غیراشباع است. ”

منبع ترجمه: https://www.cancercenter.com/community/blog/2017/10/what-foods-and-drinks-are-linked-to-cancer

بیشتربخوانید:

شناخت وپیشگیری از سونامی های سرطان در راه

نکاتی که برای سلامتی شما لازم است بدانید !

 

درباره farshad

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *