راه های لذت بردن از نماز چیست؟

لذت بردن از نماز

راه های لذت بردن از نماز چیست؟

برای لذت بردن از نماز و انس گرفتن با آن میتوانید از راهكارهاي زیر استفاده کنید:

راه های لذت بردن از نماز:
1-         دانستن اهميت نماز: درباره‏ي اهميت نماز مطالعه کنید. كتاب‏هاي زیادی در اين باره نوشته شده که با مطالعه آنها به اهميت نماز پی میبرید. پیشنهاد ما مطالعه کتابهای زير می باشد:

الف. «اسرار الصلوة» اثر ميرزا جواد ملكي تبريزي.
ب. «پرواز در ملكوت يا اسرار الصلوة»، اثر امام خميني(ره).

البته اگر با كتاب‏هاي آقاي محسن قرائتي در باب نماز شروع کنید بهتر است.

راه های لذت بردن از نماز

2-         درک عواقب ترک نماز: ترک نماز عواقب دنیوی و اخروی بسیاری برای ما دارد. كتاب‏هايي مانند «گناهان كبيره» از شهيد دستغيب در اين باب، مفيد است.

3-         روزانه دقایقی به مرگ فکر کنید. مرور دوران زندگي، خاطرات تلخ و شيرين و خلاصه پایان عمر و ورود به عالم قبر و قيامت و سرافكندگي و شرمساری تارک نماز و… را در نظر بگیرید. اين افکار بايد در مكاني خلوت و با تمرکز باشد تا موثرباشد. اگر اين روش اثرگذار بود هفته‏اي نيم ساعت این کار را انجام دهید.

4-         انتخاب دوستانِ اهل نماز و گريز از افراد بي‏نماز : اثر همنشين بسیار در تشویق به نماز اهمیت دارد و بالعکس داشتن دوستانی که به نماز را سبک می شمارند می تواند شما را نیز به ترک نماز سوق دهد چون قبح و زشتی ترک نماز برایتان شکسته می شود.

5-         دوری از گناه: ارتکاب به گناه دل را سياه مي‏كند و ناخوداگاه انسان نسبت به عبادت، بی رغبت می شود.

6-         شرکت در محيط ‏هاي معنوي: مساجد و مجالس نشاط بخش معنوي، انسان را به عبادت و نماز راغب و شیفته می سازد. حتي شنيدن و ديدن دعاهایی مثل دعاي ندبه و كميل می تواند مفيد و روح بخش باشد.

7-         استقامت و پافشاري بر اقامه نماز در محيط ‏هاي ملامت‏گر: به هيچ قيمتي نماز را ترك نكنيد هر چند در محيط و موقعيتي قرار بگيريد كه ديگران شما را سرزنش یا مسخره كنند.

8-         از نمازهاي طولاني خسته کننده بپرهیزید: نماز واجب را خلاصه بخوانيد. هر موقع قلب شما به طولاني كردن نماز تمايل نشان داد به همان اندازه نمازتان را طولاني كنيد. نماز برای جلا بخشیدن به روح شماست پس باید روح نواز باشد نه فقط از روی تحمیل چرا که در صورت خسته کردن خودتان به زودی آن را ترک می کنید.

9-         انجام مستحبات نشاط ‏آور: در بين مستحبات آنچه كه بيش از همه به شما حال خوش و لذّت روحي میبخشد،چه نماز، چه ذكر،چه دعا انتخاب كرده و بيشتر انجام دهيد. برای خلاف افکار عمومی، نماز برای آرامش ماست و خداوند تعالی از آن بی نیاز است این ماییم که به آرامش بخشی نماز در کوره راه زندگی نیازمندیم.

10-       دعا و توسل: با دعا و توسل، رغبت به نماز را از خدا بخواهيد.

11-       عزم جزم داشته باشید: جدي تصميم بگيريد كه هيچ وقت نماز را ترك نكنيد و اگر به خاطر عذر شرعي مانند فراموشي این کار را کردید حتما قضاي آن را به جا بیاورید.

11-       مطالعه احوال علماء دین: مطالعه شرح حال بزرگان در این باب، بسيار مفيد و تاثیرگذار است.

راه های لذت بردن از نماز

لذت بردن از نماز
لذت بردن از نماز

درباره farshad

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *