خانه / گوناگون و متفرقه / مطالب اموزشی / راه های لذت بردن از نماز چیست؟

راه های لذت بردن از نماز چیست؟

لذت بردن از نماز

راه های لذت بردن از نماز چیست؟

برای لذت بردن از نماز و انس گرفتن با آن میتوانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

راه های لذت بردن از نماز:
۱-         دانستن اهمیت نماز: درباره‏ی اهمیت نماز مطالعه کنید. کتاب‏های زیادی در این باره نوشته شده که با مطالعه آنها به اهمیت نماز پی میبرید. پیشنهاد ما مطالعه کتابهای زیر می باشد:

الف. «اسرار الصلوه» اثر میرزا جواد ملکی تبریزی.
ب. «پرواز در ملکوت یا اسرار الصلوه»، اثر امام خمینی(ره).

البته اگر با کتاب‏های آقای محسن قرائتی در باب نماز شروع کنید بهتر است.

راه های لذت بردن از نماز

۲-         درک عواقب ترک نماز: ترک نماز عواقب دنیوی و اخروی بسیاری برای ما دارد. کتاب‏هایی مانند «گناهان کبیره» از شهید دستغیب در این باب، مفید است.

۳-         روزانه دقایقی به مرگ فکر کنید. مرور دوران زندگی، خاطرات تلخ و شیرین و خلاصه پایان عمر و ورود به عالم قبر و قیامت و سرافکندگی و شرمساری تارک نماز و… را در نظر بگیرید. این افکار باید در مکانی خلوت و با تمرکز باشد تا موثرباشد. اگر این روش اثرگذار بود هفته‏ای نیم ساعت این کار را انجام دهید.

۴-         انتخاب دوستانِ اهل نماز و گریز از افراد بی‏نماز : اثر همنشین بسیار در تشویق به نماز اهمیت دارد و بالعکس داشتن دوستانی که به نماز را سبک می شمارند می تواند شما را نیز به ترک نماز سوق دهد چون قبح و زشتی ترک نماز برایتان شکسته می شود.

۵-         دوری از گناه: ارتکاب به گناه دل را سیاه می‏کند و ناخوداگاه انسان نسبت به عبادت، بی رغبت می شود.

۶-         شرکت در محیط ‏های معنوی: مساجد و مجالس نشاط بخش معنوی، انسان را به عبادت و نماز راغب و شیفته می سازد. حتی شنیدن و دیدن دعاهایی مثل دعای ندبه و کمیل می تواند مفید و روح بخش باشد.

۷-         استقامت و پافشاری بر اقامه نماز در محیط ‏های ملامت‏گر: به هیچ قیمتی نماز را ترک نکنید هر چند در محیط و موقعیتی قرار بگیرید که دیگران شما را سرزنش یا مسخره کنند.

۸-         از نمازهای طولانی خسته کننده بپرهیزید: نماز واجب را خلاصه بخوانید. هر موقع قلب شما به طولانی کردن نماز تمایل نشان داد به همان اندازه نمازتان را طولانی کنید. نماز برای جلا بخشیدن به روح شماست پس باید روح نواز باشد نه فقط از روی تحمیل چرا که در صورت خسته کردن خودتان به زودی آن را ترک می کنید.

۹-         انجام مستحبات نشاط ‏آور: در بین مستحبات آنچه که بیش از همه به شما حال خوش و لذّت روحی میبخشد،چه نماز، چه ذکر،چه دعا انتخاب کرده و بیشتر انجام دهید. برای خلاف افکار عمومی، نماز برای آرامش ماست و خداوند تعالی از آن بی نیاز است این ماییم که به آرامش بخشی نماز در کوره راه زندگی نیازمندیم.

۱۰-       دعا و توسل: با دعا و توسل، رغبت به نماز را از خدا بخواهید.

۱۱-       عزم جزم داشته باشید: جدی تصمیم بگیرید که هیچ وقت نماز را ترک نکنید و اگر به خاطر عذر شرعی مانند فراموشی این کار را کردید حتما قضای آن را به جا بیاورید.

۱۱-       مطالعه احوال علماء دین: مطالعه شرح حال بزرگان در این باب، بسیار مفید و تاثیرگذار است.

راه های لذت بردن از نماز

لذت بردن از نماز
لذت بردن از نماز

درباره farshad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.