چه ارتباطی بین دیابت و مسمومیت بارداری وجود دارد؟

بررسی ارتباط بین دیابت و مسمومیت بارداری

دیابت و مسمومیت بارداری

 

دیابت بارداری نوعی بیماری است که دراثر عدم تحمل تغییرات کربوهیدرات به وجود می آيد و با عوارض قابل توجهی برای مادر و جنین همراه است. در بیشتر مواردی که مادر مبتلا به دیابت(GDM) می باشد نوزاد به صورت سالم و طبیعی به دنیا می آید و در بعضی از موارد دیابت بارداری سبب عوارضی مثل بزرگی جنین؛ آسیب به نوزاد در هنگام زایمان؛ سختی زایمان و بالا رفتن آمار سزارین می شود.

مسمومیت بارداری عارضه ای است که فشار خون بالا ، دفع پروتئین در نیمه دوم بارداری و عوارض جانبی طولانی مدتی به همراه دارد. زنانی که در طول بارداری مبتلا به مسمومیت بارداری می شوند در آینده با خطر ابتلا به مشکلات قلبی و سندروم متابولیک بیشتری روبرو هستند.

این دو عارضه از اختلالات دوران بارداری هستند که سبب ایجاد عوارض جدی در مادر و جنین خواهند شد. یکی از عواملی که باعث افزایش ریسک ابتلا به مسمومیت بارداری میشود اضافه وزن و چاقی است.

افراد دارای دیابت 115 درصد بیشتر از افراد غیر مبتلا به دیابت، احتمال ابتلا به مسمومیت بارداری دارند.

دیابت بارداری به حالتی گفته می شود که دیابت در سه ماهه دوم و سوم بارداری مشاهده میشود بدون این که این مشکل قبل از بارداری به وضوح قابل تشخیص باشد.

مسمومیت بارداری یک اختلال بارداری است که با فشار خون بالا و دفع پروتئین شناخته می شود. در این حالت فشار خون بسیار بیش تر از حالت عادی افزایش می یابد. این اختلال دلیل اصلی مرگ و میر مادران باردار محسوب می شود. به طوری که حدود 50000 نفر در سال بر اثر مسمومیت بارداری جان خود را از دست می دهند و از عوارض آن می توان به زایمان زودرس در مادران و عقب ماندگی رشد داخل رحمی جنین اشاره نمود.

نتیجه:

بنابراین توجه به مبتلایان به دیابت و مسمومیت بارداری اهمیت بسیاری در پیشگیری از مشکلات و عوارض شدید تر و جدی تر دارد چون احتمال بروز دیابت بعد از بارداری در بارداری های بعدی این زنان افزایش خواهد یافت. از سوی دیگر تعداد زیادی از مادران مبتلا به دیابت بارداری پس از دوران بارداری باید به درمان دیابت بپردازند چون دیابت بارداری می تواند پس از بارداری سبب ایجاد دیابت نوع دو شود.

هم چنین از آن جا که  بروز مسمومیت بارداری می تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی را در مادران پس از زایمان افزایش دهد، احتمالا این دو اختلال با یکدیگر ارتباط دارند. با توجه به اثر دیابت در ابتلاء زنان به مسمومیت بارداری لازم است تا سیاستگزاران سلامت، اقدامات پیشگیرانه و کنترلی را در زنان مبتلا به دیابت مدنظر قرار دهند.

رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری

دیابت بارداری؛ عوارض،چگونگی تشخیص و راه درمان آن

 

 

 

 

درباره farshad

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *