دوفیلم عباس کیارستمی اکران نشد | «شیرین» و «کپی برابر اصل»

علی سرتیپی گفت: «مشکلات دو فیلم عباس کیارستمی ـ «کپی برابر اصل» و «شیرین» ـ باعث شده مجوز اکران این دو فیلم همچنان صادر نشود.»

مدیر عامل فیلمیران که امروز ۲۲ آذر ماه گفت وگو می کرد، ادامه داد: «چند ماه قبل، قرارداد دو فیلم «شیرین» و «کپی برابر اصل» با فیلمیران بسته شد اما ظاهرا این دو فیلم مشکلاتی دارند که هنوز مجوز اکران آنها صادر نشده است.»

روز گذشته هم حبیب کاوش ـ سخنگوی شورای صنفی نمایش ـ، از مشخص نبودن وضعیت اکران فیلم«شیرین» خبر داد.

این در حالی بود که طی چند روز قبل خبرهایی مبنی بر اکران «شیرین» در سینما «آزادی» شنیده می شد.

–baranpatogh–خبر اکران دو فیلم عباس کیارستمی، خبر تازه ای نیست. ماجرای اکران دو فیلم «شیرین» و «کپی برابر اصل» از اسفند ماه سال گذشته (۸۹ ) آغاز شد.

سیدعلیرضا سجادپور در گفت وگویی با ایسنا در اواخر سال ۸۹ گفته بود:«برنامه ی اکران مخاطب خاص که برای سال ۹۰ تحت حمایت معاونت سینمایی پیش بینی شده بود، با مروری بر برخی از آثار عباس کیارستمی آغاز می شود.»

مدیر کل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرده بود:«این برنامه در روزهای باقیمانده از سال جاری (۸۹) با نمایش دو اثر از آخرین فیلمهای عباس کیارستمی در چند سالن تهران آغاز می شود و این مقدمه ای بر آغاز برنامه ی اکران آثار مخاطب خاص خواهد بود.»

 ایسنا: نه تنها فیلم های عباس کیارستمی تا آخر سال ۸۹ اکران نشد بلکه ۹ ماهه ی سال ۹۰ هم سپری شد و این فیلم ها اکران عمومی نشدند.

بنا بر این گزارش،اگر بخواهیم خبرهای مربوط به اکران فیلم های عباس کیارستمی را مرور کنیم، باید از ۱۴ مرداد ماه سال ۹۰ یاد کنیم که در برنامه هفت اعلام شد:««شیرین» و «کپی برابر اصل» عباس کیارستمی با دریافت مجوز نمایش در سینماهای ایران اکران می شوند.»

رامین رحیمی که آن زمان در این برنامه تلویزیونی اعلام شد که پخش کننده «شیرین» و «کپی برابر اصل» در ایران است،گفته بود: «ما از مدتها قبل پیگیر اکران این دو فیلم در ایران بودیم و با مساعدتی که معاونت سینمایی و همچنین اداره کل نظارت و ارزشیابی داشتند، «شیرین» پروانه نمایش گرفت.

«کپی برابر اصل» نیز اصلاحاتی در مورد پوشش خانم بینوش دارد که ما موافقت انجام این اصلاحات را از آقای کیارستمی به عنوان کارگردان دریافت کرده ایم.»

وی همچنین مطرح کرده بود: «این دو فیلم در سینماهای آزاد اکران خواهند شد، اما مذاکراتی نیز با آقای درمنش برای طرح اکران فیلم های مخاطب خاص انجام شده است. سعی داریم «شیرین» در مهرماه اکران شود و پس از آن نیز نسبت به اکران «کپی برابر اصل» اقدام می کنیم.»

رحیمی در عین حال خاطرنشان کرده بود: «البته برای اکران «کپی برابر اصل» لازم است که حق رایت این فیلم از کشور فرانسه خریداری شود که برای آن نیز مشکلی وجود ندارد و در کل سعی می کنیم این فیلم را در دو نسخه دوبله و زیرنویس در سینماهای ایران به نمایش بگذاریم.»

سه ماه پس از این اظهار نظر در ۲ آبان ماه، سخنگوی شورای صنفی نمایش اعلام کرد:«در جلسه ی شورای صنفی، قرارداد فیلم «شیرین» به کارگردانی عباس کیارستمی برای اکران در سینماهای آزاد ثبت شد؛ اما زمانی برای این اکران تعیین نشد که قرار است در جلسه ی آینده شورای صنفی دربار ه ی ِ این مطلب صحبت شود.»

و روز گذشته سخنگوی شورای صنفی نمایش پس از جلسه ی این شورا درباره وضعیت اکران فیلم «شیرین» گفت: «هنوز تکلیف این فیلم مشخص نیست.»

به گزارش ایسنا،عباس کیارستمی کارگردان سرشناس سینمای ایران که متولد ۱۳۱۹ تهران است، با ساخت فیلم های کوتاه و بلند به عنوان شاخص ترین فیلم ساز ایرانی در عرصه ی بین المللی مطرح شده است.

او در کارنامه ی فیلم سازی اش ساخت فیلم های کوتاه «نان و کوچه»، «زنگ تفریح»، «تجربه»، «دو راه حل برای یک مساله» و .. و فیلم های بلند «گزارش» ۱۳۵۶، «اولی ها» ۱۳۶۲، «خانه ی دوست کجاست؟» ۱۳۶۵، «مشق شب» ۱۳۶۶، «کلوز آپ، نمای نزدیک» ۱۳۶۸، «زندگی و دیگر هیچ» ۱۳۷۰، «زیر درختان زیتون» ۱۳۷۳، «طعم گیلاس» ۱۳۷۶، «باد ما را خواهد برد» ۱۳۷۷، «ABC آفریقا» ۱۳۷۹ را دارد.

کیارستمی با آخرین ساخته اش «کپی برابر اصل» در جشنواره کن حضور داشت که جایزه بهترین بازیگر زن را برای «ژولیت بینوش» به همراه آورد.

براساس آمار منتشرشده در وب سایت های مربوط به فروش جهانی فیلم های درحال اکران، این فیلم فروش حدود ۶ میلیارد تومان را در کشورهای نمایش دهنده داشته است.

این کارگردان این روزها مشغول ساخت فیلم جدیدش، «پایان» در ژاپن است.

درباره BT

دوست دارم نظرتون رو درباره مطالبی که تو سایت هست بدونم - موفق و شاد باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *