درد قفسه سینه در کودکان و نوجوانان، به ندرت به مشکلات قلبی مربوط میشود.

رویترز: به عقیده محققان، با انجام مراحل نسبتاً ساده، شامل معاینه فیزیکی، آگاهی از سابقه فامیلی و انجام یک الکتروکاردیوگرام به صراحت می توان نتیجه گرفت کدامیک از بیماران جهت تشخیص عارضه قلبی نیاز به معاینات بیشتر و انجام تست های پرهزینه دارند.

نتایج منتشر شده در مجله امراض کودکان، نتیجه تحقیقات بر روی ۳۷۰۰ کودک بزرگتر از ۶ سال را که به دلیل درد قفسه سینه به بیمارستان Boston مراجعه کردند، نشان می دهد.

مشخص شد فقط یک درصد بیماران مشکل قلبی مزمن داشتند، در اکثر موارد التهاب عضله قلب یا عفونت ناشی از دوران نقاهت بیماری، طپش قلب بالا یا ضربان نبض بالا علت درد قفسه سینه شان بود که زندگی آنها را تهدید نمی کرد.

در طول ۱۰ سال مطالعه روی کودکان، هیچ مورد مرگ ناشی از نارسایی قلبی گزارش نشد.

Susan Saleeb ، محقق قلب شناسی کودکان در بیمارستان Boston ، نتیجه این تحقیقات را امیدوار کننده دانست.

دکتر Saleeb در خبرگزاری سلامت رویترز اعلام کرد، درد قفسه سینه در کودکان شایع است اما به ندرت ممکن است عامل آن نارسایی قلبی باشد.

www.baranpatogh.ir

–baranpatogh–

نرخ پایین مرگ به دلیل نارسایی قلبی

مشخص شده است که مرگ ناشی از نارسایی قلبی در کودکان و نوجوانان تقریباً نادر است. در یک بررسی مشخص شد از هر ۱۰۰۰۰۰ کودک یک تا ۶ ساله آمریکایی، یک مورد در طول تمرینات ورزشی دچار مرگ می شود که ۲۵ درصد امکان دارد دلیل آن نارسایی قلبی باشد.

طبق نظر گروه تحقیقاتی دکتر Saleeb با این وجود، چنین مرگی غم انگیز است، مخصوصاً در مورد ورزشکاران جوان، که مورد توجه خاص رسانه ها هستند. در اکثر موارد نیز نگرانی والدین به خاطر درد قفسه سینه کودکانشان بی مورد است و شاید کودک آنها اکثر معاینات و آزمایشات نهایی نیازی نداشته باشد.

عموماً علت درد قفسه سینه در بچه ها ناشی از عواملی ساده تر از نارسایی قلبی، مثل کشش عضلانی، نارسایی تنفسی مثل تنگی نفس یا آسم و مشکلات روده و معده مثل رفلاکس اسید معده است.

اگرچه در اکثر موارد عوامل درد قفسه سینه بصورت دقیق و قطعی مشخص نمی شود، اما در ۵۲ درصد بیماران دلیل اصلی مشخص شد. در بقیه بیماران دلیل اصلی عمدتاً مشکل عضلانی قلب بود و پس از آن مشکل تنفسی و مشکل معده و روده و در یک درصد موارد ناشی از اضطراب بود.

البته در جهان، هیچ راهبرد جامع و عمومی جهت بررسی درد قفسه سینه در کودکان وجود ندارد.

در فاصله سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ یعنی درست زمانی که بیمارستان روش استانداردی برای ارزیابی و تشخیص علت درد قفسه سینه نداشت، تمامی کودکانی که سابقه فامیلی داشتند تحت معاینه فیزیکی قرار گرفتند و یک الکتروکاردیوگرام (ECG) از آنها گرفته شد، تعدادی از آنها تحت معاینات بیشتر مثل الکتروکاردیوگرام یا تست استرس قرار گرفتند.

نتایج بررسی مفید واقع شد

از آن پس پزشکان با استفاده از راهبردهای شناخته شده حاصل از بررسی عوامل درد قفسه سینه با تجربه بیشتری مطالعه خود را ادامه دادند.

ابتدا بیماران بر اساس علائم بیماری غربال می شوند، یک معاینه فیزیکی و الکتروکاردیوگرام روی آنها انجام می شود و سپس اگر نیاز به تست های بعدی با شد، معمولاً یک الکتروکاردیوگرام از بیمار گرفته می شود که اساس آن ایجاد امواج صوتی برای تولید تصاویری از قلب است.

در تست الکتروکاردیوگرام تیم تحقیقاتی دکتر Saleeb ،اکثر کودکانی که مشکل قلبی داشتند، دارای سابقه فامیلی این بیماری بودند.

با استفاده از غربال گری Scamp ، مشخص می شود کدامیک از بیماران نیاز به استفاده از اکو کاردیوگرام و دیگر آزمایشات پرهزینه دارند، در حالی که دیگر نیازی به انجام این تست ها بر روی خیلی از بیماران نمی باشد.

به عقیده متخصصان امراض کودکان و دیگر پزشکانی که معاینات اولیه را روی بیماران انجام می دهند، غربال گری اولیه باید بطور موثری انجام گردد، تا دیگر نیازی به رجوع به کاردیولوژیست نباشد. به عقیده دکتر Saleeb محققان باید روش هایی را در پیش بگیرند تا غربال گری اولیه با توجه و دقت بیشتر انجام گیرد.

پزشکی که معاینات اولیه را روی بیمار انجام می دهد، باید توانایی انجام الکتروکاردیوگرافی و خواندن آن را با استفاده از یک کاردیولوژیست داشته باشد، بدون آنکه نیازی به معاینه بیمار توسط پزشک متخصص باشد.

طبق برآورد گروه تحقیقاتی دکتر Saleeb ، در صورتی که بیماران توسط پزشکی که معاینات اولیه را انجام می دهد، بطور موثر غربال شوند، شاید بیش از نیمی از آنها نیازی به ملاقات با یک کاردیولوژیست نداشته باشند.

دکتر Saleeb معتقد است والدین بیمار باید هرگونه مشکل ایجاد شده در قفسه سینه فرزندشان را به پزشک گزارش دهند، علاوه بر این می بایست با بررسی سیگنال های قلب بیمار اطمینان بیشتری از وضعیت او حاصل کنند.

به گفته Saleeb درد قفسه سینه در بچه ها، شبیه بیماری درد قفسه سینه در بزرگسالان نیست.

او معتقد است ظهور بعضی علائم اخطار دهنده، متضمن وجود مشکل قلبی در کودکان است ، این علائم عبارتند از ایجاد درد قفسه سینه خصوصاً در طول تمرینات ورزشی ، یا ایجاد درد همراه با علائمی مثل ضربان قلب نامنظم و ضعف و غش…

درباره BT

دوست دارم نظرتون رو درباره مطالبی که تو سایت هست بدونم - موفق و شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.