حاشیه‌های تماشای فوتبال مذاکره‌کنندگان

1393032909

بازی اول ایران در جام جهانی مقابل نیجریه این فرصت را فراهم کرد تا اعضای تیم هسته‌ای و همچنین خبرنگارانی که به همراه وزیر امور خارجه برای گفت‌وگوهای هسته‌ای به وین سفر کرده بودند، در دفتر نمایندگی ایران به تماشای فوتبال بنشینند. مسوول دیپلماسی رسانه‌ای وزارت خارجه از طریق ایمیل، هماهنگی‌های لازم برای حضور خبرنگاران را فراهم کرده بود. ساعت 9 به وقت وین (23:30 به وقت تهران)، اعضای تیم هسته‌ای از جمله محمد جواد ظریف، عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی و دیگر افراد تیم مذاكره و همچنین خبرنگاران و عکاسان در اتاق مخصوص نمایندگی که گنجایش 50 نفر را داشت، بازی را با آب و تاب‌های مخصوص ایرانی به تماشا نشستند.

اگرچه حس و حال بازی و مصادف شدن آن با مذاکرات هسته‌ای موجب شده بود تا هیجان و شور ایرانی دوچندان شود، اما این مساله باعث نشد ظریف، آرامش همیشگی خود را از دست بدهد. هر چند هرازگاهی با خنده و گپ و گفت با همکاران خود، موجب برانگیختن هیجان دیگر افراد می‌شد.

در مقابل اما شور و هیجان مضاعف مجید تخت‌روانچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران موجب شده بود با هر افت و خیز در بازی شاهد واکنش‌های متفاوت او در قامت یک دیپلمات باشیم که این هیجان، هرازگاهی به عباس عراقچی دیگر عضو بلندپایه تیم هسته‌ای نیز انتقال پیدا می‌کرد. حضور نداشتن دکتر جمشید ممتاز، حقوقدان برجسته کشور با وجود حضور همه افراد تیم هسته‌ای در سالن نیز در نوع خود جالب بود. اعضای دفتر نمایندگی ایران در وین که واقع در خیابان یورگاسه در منطقه 3 وین و بالاتر از رود بزرگ دانوب بود، با آجیل و آبمیوه از حاضرین پذیرایی می‌کردند.

یکی از نمایندگان دفتر با دیگر همکاران خود بر سر نتیجه در حال بحث بود و می‌گفت اگر ایران بازی را ببرد، به همه شام خواهد داد. اگرچه نتیجه مساوی صفر-صفر باعث شد به‌رغم کسب یک امتیاز ارزشمند از بازی اول و مقابل تیم نیجریه، همگی خوشحال باشند، اما خبرنگاران شام را از دست دادند و مجبور شدند پس از پایان بازی به فکر تهیه شام خود باشند. ظریف در پایان بازی گفت که این بازی اگرچه مساوی تمام شد، اما برای ما حکم برد- برد را داشت. در پایان هم ماشین‌های مستقر در ورودی دفتر ایران، خبرنگاران را به هتل‌های خود برگرداندند.

 

منبع: donya-e-eqtesad.com

درباره شاهین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *