آلوده ترین و پاکیزه ترین شهرهای جهان کدامند؟

آلوده ترین و پاکیزه ترین شهرهای جهان  را بشناسید؟

آلودگی مشکلی است که اکثر مردم جهان آن را تجربه می کنند. کیفیت هوا چیزی است که امروزه بسیاری از کشورهای غربی پس از گذشت چندین دهه از اعمال سیاست های سازگار با محیط زیست ، آن را تصدیق می کنند. برای غربی ها تجربه یک هوای آلوده یک خاطره دور است. در حالی که شهرهای بزرگ کشورهای در حال توسعه از بدترین شرایط آب و هوایی رنج می برند.

بیماری های تنفسی و مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بسیار زیادشده است. با بالا رفتن سن ، ساکنان شهرها بیشتر در معرض کوتاهی عمر قرار می گیرند. برای برخی از افراد، آلودگی هوا دلیل مهمی برای جابجایی ونقل مکان است ، به خصوص اگر مشکلات تنفسی در خانواده آنها رایج باشد.

هر ساله ، در STC شاخص آلودگی جهانی منتشر می شود. در سال ۲۰۱۹ ، ۱۸۲ شهر جهان مورد بررسی قرار گرفتند. بین کشورهای نوظهور و کشورهای توسعه یافته یک مشخصه کاملاً قوی وجود دارد. آلودگی معمولاً به تعداد ذرات معلق در هوا گفته می شود.  این گونه آلودگی، مضرترین نوع آلودگی هوا است زیرا این ذرات می توانند به عمق ریه ها و رگ های خونی نفوذ کنند. و باعث سکته قلبی ، بیماری های تنفسی و حتی جهش DNA شوند. چگالی این ذرات هر چه بیشتر باشد ، خطر بیشتری به همراه دارد.

آلوده ترین شهرهای جهان:

آلوده ترین شهرهای جهان در شاخص آلودگی سال ۲۰۱۹ در آفریقا و آسیا قرار دارند. در مکان های گرم و با جمعیت زیاد.

شماره ۱: لواندا ، آنگولا

آلوده ترین شهرهای دنیا

لواندا در دهه گذشته به عنوان یک نیروگاه اقتصادی در آفریقا ظاهر شده است. سرعت رشد آن به حدی سریع بوده است که میلیون ها نفر برای کار به این شهر مهاجرت کرده اند. این امر باعث شده است که لواندا به یکی از گران ترین شهرهای جهان تبدیل شود.

یکی دیگر از اثرات شناخته شده رشد سریع اقتصادی لواندا، اثر آن بر کیفیت هوا بوده است.

اکنون لواندا آلوده ترین شهر جهان است.

شماره ۲: دهلی نو، هند

آلوده ترین شهرهای دنیا

ما در رتبه بندی هایمان ۶ شهر هند را مرور می کنیم. در بین این ۶ شهر آلوده در هندوستان، دهلی نو با بیشترین میزان آلودگی، مرگ و میر ۱۳۳٫۷ نفر به ازای هر۱۰۰،۰۰۰ نفر را در اثر آلودگی هوا نشان می دهد.

 

شماره ۳: دارالسلام، تانزانیا

آلوده ترین شهرهای دنیا

یکی دیگر از شهرهای به سرعت در حال رشد آفریقا، دارالسلام است. جمعیت دارالسلام در ۱۰ سال گذشته دو برابر شده است. پایتخت سابق تانزانیا مرکز اصلی تجارت منطقه است. این رشد سریع باعث گسترش زیرساخت ها شده و سطح گسترده ای از آلودگی را ایجاد کرده است.
طبق آمار سازمان بهداشت جهانی ، تانزانیا دررده بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا میباشد.

۵  پاکیزه ترین شهرهای جهان:

به راحتی می توان فهمید که وسعت شهر می تواند بر کیفیت هوا تأثیر بگذارد. انتخاب های ما برای شهرهای بدون آلودگی، بیشتر شهرهای کوچک اروپا است. کانادا و استرالیا نیز از این نظر در رتبه بالایی قرار دارند. همچنین شهرک های کوچک کارائیب که از نظر پاکیزگی هوا یک تکه از بهشت می باشند.

 

 شماره ۱: داگلاس ، انگلستان

پاکیزه ترین شهرهای دنیا

داگلاس در سال ۲۰۱۹ رتبه اول را در رده بندی ما به خود اختصاص داده است. این جزیره وابسته به نظام سلطنتی انگلیس بین بریتانیا و ایرلند واقع شده است. داگلاس به دلیل پایین بودن نرخ مالیات به طور قابل توجهی در بین افراد ثروتمند از مجبوبیت خاصی برخورداراست. این جزیره پاکیزه ترین هوا را در بین تمام مناطق جهان دارد.

 

شماره ۲: سنت کیتس و نوویس

پاکیزه ترین شهرهای دنیا

 

سنت کیتس و نوویس در فهرست آلودگی ما بهترین نمره کیفیت هوا را در بین سایر جزایر کارائیب کسب کردند. باید گفت که WHO برای بسیاری از این جزایر کوچک، رتبه کیفیت هوا منتشر نمی کند. با این وجود ، سنت کیتس و نوویس به دلیل کیفیت عالی هوا، آب و هوای گرم و سواحل شنی بسیار زیبا، شناخته شده اند. سنت کیتس و نوویس جزو دلیل اولین کشورهایی هستند که از طریق سرمایه گذاری ویزای شهروندی صادر می کنند.

 

 

شماره ۳: وادوز ، لیختن اشتاین

پاکیزه ترین شهرهای دنیا

 

لیختن اشتاین که بین اتریش و سوئیس قرار دارد ، از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه یکی از ثروتمندترین های جهان است. پیشرفت مالی منطقه و سود مالیاتی آن باعث شده است تا این شهر به یک مقصد محبوب برای بازرگانان آلمانی زبان تبدیل شود. وادوز شهری کوچک در یک کشور کوچک است. ممکن است این شهر کوچک باشد اما به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای زندگی در اروپا و یکی از امن ترین شهر جهان در نظر گرفته شده است. وادوز از کمترین میزان آلودگی در اروپا برخوردار است.

منبع ترجمه: https://globalresidenceindex.com/world-most-least-polluted-cities/

 

درباره farshad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.